Zespoły

KAPELA ZE WSI WARSZAWA  * DZIECIUKI   * YERBA MATER * TURKU * PORTO MESKLA * KIRSZENBAUM * SABIR DUO * KAPELA DĘTA ZE ZDZIŁOWIC *  NIRMAL SHAKTI * YEGOR ZABELOV * KUBA BLOKESZ * NIEZAPOMINAJKI * KATARINA MALIKOVA * SVIATYJ * MARKOWIANIE * KAPELA ZDZISŁAWA KWAPIŃSKIEGO * ANDRZEJ STASIUKKAPELA CHUTORU GORAJEC * NIE TEN DZIEŃ * ANETA MISTELSKA

oraz WIELKA piątkowa NIESPODZIANKA!!

KAPELA ZE WSI WARSZAWA

YERBA MATER

Dzieciuki to buntownicy z Grodna, śpiewający wyłącznie po białorusku. Dlatego w swoim kraju są na czarnej liście muzyków i władze nie pozwalają im grać – Folkowisko to jednak wyspa wolności!  W swojej  muzyce łączą folk z punkiem i nawiązują do tematów polsko-białoruskich, między innymi postaci Tadeusza Kościuszki i Konstantego Kalinowskiego.

Porto Meskla – to energetyczne połączenie muzyki wschodu i południa: tradycji polskiej, włoskiej i żydowskiej. To ludzie z różnych stron Europy, których połączyła muzyka, a zderzenie ich doświadczeń i różnych stylów dało wspaniały, pełen mocy efekt. Lepiej przygotujcie się do szalonego tańca podczas Folkowiska! Zespół tworzy Arkadiusz Szałata, Andrea Tosi, Anna Sitko i David Zouker.  (fotki od – Kuba Małota)

Katarina Malikova to kompozytorka, producentka i piosenkarka, jedna z najciekawszych artystek na słowackiej scenie muzycznej. Jej debiutancki album „Pustvopol” (Slnko Records 2016) został doceniony przez krytyków, otrzymał nominacje oraz nagrody na Słowacji oraz za granicą i jest uważany za jeden z najbardziej błyskotliwych słowackich debiutów ostatniej dekady. Jej muzyka opiera się na wyrazistym wokalu ,jednocześnie subtelnym i pełnym pasji. Jej muzyka czerpie jak z słowackiej tradycji ludowej, tak i z muzyki popowej lat 70-tych,80-tych,takie połączenie różnych nurtów i stylów muzycznych tworzy niezwykła słodko-gorzką całość, a występy Katariny Malikovej są interesujące nie tylko pod względem muzycznym, lecz także wizualnym.

SUPPORTED USING PUBLIC FUNDING BY SLOVAK ARTS COUNCIL

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie wniosą na Folkowisko kolor i piękno podkarpackiej muzyki ludowej. Ich życiowa misją jest zbieranie i podtrzymywanie tradycji, trenują zagorzale nie tylko tańce, ale też pieśni, piosenki i przyśpiewki ludowe zasłyszane i zaczerpnięte ze środowiska lokalnego. Zachowują gwarę w prezentowanym folklorze, oraz zachowują i przekazują zaginione obecnie tradycyjne obrzędy. Jako dzieci i młodzi ludzie uczestniczyli w tradycyjnych weselach i zabawach, słuchali opowiadań dziadków i ojców, a obecnie są jednym z niewielu zespołów na terenie podkarpacia, których wizerunkiem jest autentyczność. Ponadto przygotowuje zgodnie z tradycją tzw. ślabanty (bramy) i koncertuje na weselach u wszystkich członków zespołu, oraz na zaproszenia. Członkowie zespołu chętnie ze sobą przebywają nie tylko na występach, ale także na imprezach takich jak Folkowisko. Dlatego przyjedzie ich do Gorajca prawie 30 osób! Na Folkowisku poprowadzą warsztaty, a w niedzielę wystąpią na specjalnym popołudniowym koncercie.

Kapela Zdzisława Kwapińskiego Wszyscy członkowie zespołu są samoukami. Uczyli się grać z pokolenia na pokolenie. Koncertują zawsze w regionalnych strojach, promując tradycje okolic radomskiego i kieleckiego. Poznaliśmy się przypadkiem, na jednej z potańcówek na czwartym piętrze warszawskiego bloku. Od tej pory pan Zdzisław już kilkakrotnie gościł w Gorajcu. Graja wszystko co powinno być na porządnej zabawie, od oberków, mazurków i powiślaków, po piosenki biesiadne. Utwory „pozyskują” przede wszystkim od innych muzyków grających tradycyjne melodie, chętnie odwołując się do wybitnych mistrzów z radomszczyzny. Obok przyśpiewek „niesfornych i zawadiackich”, jak mawia Zdzisław Kwapiński, zespół prezentuje także sentymentalne ballady, piosenki dożynkowe i marsze – nazywane „wędrowcami”. Kapela oprócz warsztatów i niedzielnej potańcówki wystąpi w sobotnią noc na głównym koncercie z kapelą Ze Wsi Warszawa

Kapela Dęta ze Zdziłowic – dęciaki robią mega robotę na potańcówkach, a że chłopaki ze Zdzilowic grać potrafią to już dobrze wiemy, bo grali u nas już kiedyś na Folkowisku. Na niedzielnej potańcówce usłyszymy tradycyjne melodie takie jak podróżniaki, oberki, polki, czy marsze. Muzykanci zagrają również fokstroty, czacze, ślofoksy i walczyki. Tak więc muzyka dla każdego do tańca i różańca!

Niezapominajki – nie było by Folkowiska bez lokalnych akcentów, dlatego w niedzielne popołudnie na warsztatach wspólnie pośpiewamy z paniami z lokalnej grupy śpiewaczej Niezapominajki. Pięć pań z okolicznych wsi wystąpi dla nas również z koncertem w stodole.

Kirszenbaum to nowe odkrycie polskiej sceny muzycznej. Zespół eklektyczny – w ich muzyce słychać folk, blues, jazz i rock, a przede wszystkim improwizacje i szaleństwo. Są z Krakowa, inspirują się dobrą literaturą i niemym kinem (co widać na ich klipach). Występowali przed takimi artystami jak Bobby the Unicorn, Ania Dąbrowska czy Fisz Emade Tworzywo. Zespół tworzą Kacper Szpyrka (filozof i skrzypek) oraz Kuba Wiśniewski (anglista i songwriter).

Nirmal Shakti  – członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego Sahaja Yoga. Indie dla nich to pasja oraz niezmierzony teren eksploracji artystycznej. Od kilkunastu lat propagują tę prastarą kulturę poprzez muzykę, taniec, rozmaite formy plastyczne i medytację. Na przestrzeni tego czasu uczestniczyli w wielu wydarzeniach związanych z ważnymi świętami indyjskimi (Holi, Diwali, Dzień Niepodległości Indii, Dzień Przyjaźni Polsko-Indyjskiej itp.), czy też lokalnych inicjatywach mających na celu przybliżenie egzotycznych dla europejskiego umysłu kultur („Festiwal Kultur Azjatyckich FantAzja”, „Majówka Tradycyjnie, Na Ludowo, Wielokulturowo”, „Odcienie Indii”, „Noc Muzeów”,  „Festiwal Sztuki Opowiadania TĘŻNIA MARZEŃ – Noc opowieści” itd.).

W 2004 r. stworzyli grupę artystyczną Nirmal Shakti, która ma za sobą uczestnictwo w wielu wydarzeniach związanych z kulturą indyjską w Polsce i na świecie (Niemcy, Włochy, Litwa, Austria, Indie itd.). Prezentujemy folkowe utwory indyjskie bhajany w językach hindi, sanskrycie i marathi oraz sufi quawwali w języku urdu. W skład zespołu m.in. wchodzą:

  • Piotr Malec – tabla, dholak, mridangam
  • Piotr Płużek – harmonium, wokal, taniec ludowy bhangra
  • Marina Płużek – harmonium, wokal
  • Piotr Musiał – wokal, taniec ludowy bhangra
  • Marta Musiał – wokal, taniec bharatanatyam i semi-klasyczny
  • Kinga Malec – wokal, taniec kathak i semi-klasyczny

Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów we współczesnej muzyce białoruskiej, kompozytor, autor muzyki do wielu spektakli i filmów. Założyciel zespołów Gurzuf i Yegor Zabelov Trio.

Na Folkowisku zaprezentuje na żywo muzykę fo chińskiego filmu Bogini. To niekwestionowany klasyk chińskiej niemej kinematografii. W główną rolę wcieliła się Lingyu Ruan – ówczesna gwiazda kinematografii. Film opowiada historię szanghajskiej kobiety, która na wykształcenie syna zarabia jako prostytutka. To nostalgiczne dzieło, które niczym wehikuł przenosi widza do Chin pierwszej połowy XX wieku.

Otrzymał honorową nagrodę w dziedzinie sztuki współczesnej (Sankt Petersburg, 2010), zagrał szereg koncertów w całej Europie. Jego muzykę można scharakteryzować jako eksperymentalne połączenie akordeonowego rocka, awangardowego jazzu ze szczyptą punka i neoklasyki.

Kuba Blokesz – muzyczna lekkość, znakomity głos i poezja. Choć ze Śląska, to związany z Gorajcem niemal od początków Folkowiska. Wraca do Gorajca po kilkuletniej nieobecności, by znów wpisać w letni klimat Roztocza nutkę nostalgii. Laureat wielu konkursów piosenki jak Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”. Autor albumu „Lwów. Szkice Miejskie” z wierszami ukraińskich poetów przetłumaczonymi przez Macieja Piotrowskiego (źródła tego albumu, oczywiście na Folkowisku), przygotowuje płytę z piosenkami autorów czeskich pt. „Morawska Brama”.

 

Türkü – Grupa muzyczna wykonuje tradycyjne utwory muzyki ludowej z różnych regionów Turcji

Tuğçe Stawiarz – wokal

Urodziła się w Tunceli w Turcji w 1989 roku. Edukację podstawową i średnią realizowała w Stambule. Początkowo uczęszczała do chórów dziecięcych. Podczas studiów na Uniwersytecie Uludağ była członkiem i zarazem nauczycielem grupy teatralnej. W tym samym czasie pobierała nauki z zakresu emisji głosu i brała udział w różnych warsztatach. Od 2012 roku żyje w Polsce. Po nawiązaniu kontaktu z Instytutem Yunus Emre dołączyła do chóru tureckiej muzyki pałacowej Nihavend. Od listopada 2017 prowadzi chór tureckiej muzyki ludowej działający w Instytucie Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.

Taşkın Tanrıverdi – bağlama

Ma 28 lat. W ramach rozwijania kariery zawodowej podjął studia na kierunku Electric and Hybrid Vehicles Engineering, jednak od 8 lat równolegle zajmuje się muzyką. Był członkiem wielu zespołów muzycznych, w tym zespołu muzyki ludowej powiązanego z Uniwersytetem Technicznym Orta Doğu w Ankarze, gdzie grał na tradycyjnym instrumencie zwanym bağlama.

Deniz Ozan Doğan – darbuka

Urodził się w Berlinie w 1996 roku. Od 2001 roku żył w Turcji gdzie w Izmirze ukończył szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum. W czasach gimnazjum grał na darbuce w szkolnym chórze. W okresie licealnym występował w Orkiestrze Miasta Izmir oraz grał na perkusji i występował  jako wokalista w szkolnym chórze licealnym. Obecnie mieszka w Polsce i studiuje na wydziale architektury na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Koncert współorganizowany z Instytut Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.