Zespoły

Karolina Cicha

W piątkową noc, na czarnym koniu powędrujemy w niezwykłą muzyczną podróż przez stepy, kulturę i historię Tatarów. Gorajecką noc wypełnią dźwięki kobzy, stepowego dotara, archaiczne skale azjatyckich stepów oraz turecko brzmiące melodie krymskotatarskie.

Tatarzy przez stulecia potrafili zachować swój obrządek, religię, kuchnię, język i muzyka w morzu wieków jednak zamilkły, pozostała tylko tęsknota. Płyta tatarska Karoliny Cichej i Barta Pałygi powstała, żeby tę pustkę i cisze stepów wypełnić muzyką, a zarazem żeby upamiętnić 73 rocznicę wypędzenia z Krymu 200 tys. Tatarów.

Ten wyjątkowy folkowiskowy koncert na żywo transmitować będzie Polskie Radio Rzeszów. Zapraszamy na Folkowisko i przez radioodbiorniki o godz. 21.05 w piątek 14 lipca

Panivalkova

Panivalkova – trzy kobiety, pięć języków i siedem instrumentów. Kijowska grupa Panivalkova zaprezentuje letnią muzykę łączącą indie, etno i pop. 

Zespół rozpoczął działalność w 2013 roku za sprawą Iry Luziny. Swoją muzykę określają mianem ,,wrażliwego minimalizmu’’ Tworza teksty, będące kombinacją czułości i ironii. Na scenie robią zamieszanie, swoisty kolorowy szoł, który warto zobaczyć. Śpiewają w języku ukraińskim, rosyjskim, hiszpańskim, angielskim oraz francuskim.

Dziewczyny wzięły udział w ukraińskich eliminacjach do Eurowizji. W tym roku trio wyruszyło po raz pierwszy na europejskie tournee. Odwiedzą Niemcy, Polskę, Holandię, Luksemburg.

Dziewczyny same o sobie: "Nie przejmują się poszukiwaniem "prawidłowego" określenia ich stylu, podczas tworzenia piosenek kierują się wyłącznie swoimi emocjami i własnym wyczuciem smaku. Czują, że akurat takie podejście, a także połączenie w ich muzyce delikatności z ironią przyciąga ludzi i poszerza audytorium słuchaczy w Ukrainie, USA, Rosji i Europie". Czym więcej pracują, tym wyraźniej uświadamiają sobie , że Panivalkova stała się ich drugą naturą (ich alter ego), audialnym wcieleniem wszystkiego co najlepsze w każdej z nich".

Lirwak

Lirwak to świeży projekt stworzony przez znanych lwowskich muzyków – Hordija Starucha i Olesia Kowala – dawniej członków zespołów Joryj Kłoc i Liudy Dobri. W procesie muzycznych poszukiwań dołączył do nich Andrij Petruk aktor lwowskiego Teatru im. Lesia Kurbasa. Każdy z muzyków ma doświadczenie gry na niejednym instrumencie, w niejednym zespole. W Lirwaku znaleźli przestrzeń dla eksperymentów  z muzyką tradycyjną, którą łączą.

Ich pierwszy singiel – Szuba-Szuma – to poszukiwania hip-hopu w pieśniach babć znad Dniepru. Tekstem piosenki jest znana pieśń wiosenna –hajiwka. Według ukraińskiej mitologii Szum jest bogiem lasu. Święto Szuma oznaczało początek lata.

Na Folkowisku zagrają swój pierwszy koncert w historii.


 

Lemko Bluegrass Band

 A w piątek 14-go czas na chłopaków ze Lwowa! Przybywają do nas w najmodniejszym w tym sezonie zestawie kraciastych koszul, z pełnym bagażnikiem instrumentów, zaraźliwym, wręcz zakaźnym entuzjazmem, i z łemkowską duszą na ramieniu!

Przybywają by ukołysać, rozbujać nas dźwiękami urodzonymi z osobliwego ożenku tradycji łemkowskiego i amerykańskiego folku. Posłuchajcie co wyniknie z połączenia łemkowskiego bluegrass, karpackiego bluesa & Western swingu…

Marik Turkanyk – skrzypce i śpiew, stroh violin, Rost Tatomyr – bouzouki, śpiew, gitara hawajska, Vsevołod Sadovyj – harmonijka ustna, perkusja, Art Kamenkov – kontrabas, Aleks Marusiak – puzon, Jarosłav Żovnirovycz – klarnet.

Vuraj

W muzyczną podróż do krainy białoruskiej mitologii oraz słowiańskiego folkloru zaprasza Vuraj (bałt-słow. "Ur" - morze, indoirań. "ray"- szczęście i płodność, z poleskiej "vuraj" - wyraj).
Zespół powstał w 2010 roku w Mińsku. Muzycy eksperymentują z pieśniami ludowymi, które zbierają podczas wyjazdów do różnych części Białorusi. Obecnie są jednym z najbardziej aktywnych i najciekawszych zespołów na białoruskiej scenie folkowej. W zeszłym roku największy białoruski portal muzyczny Tuzin.fm uhonorował zespół tytułem "Bohaterowie roku" za działalnośc artystyczną.

Agnieszka Banaś

Agnieszkę Banaś można usłyszeć i zobaczyć jako aktorkę-śpiewaczkę w spektaklach („Preludium Słowiańskie”, „Alchemia światła”, „Aujourdui'hui c'etait mon anniversaire”). W kręgach tańców tradycyjnych Agnieszka jest znana m.in. z projektu „Na Zachód od Kielc”. Zawodowo uczy obcokrajowców mówić, pisać i właśnie śpiewać po polsku.

Na gorajeckiej scenie gościła już krakowskim projektem śpiewaczym „Strojone”.
Teraz powraca w nasze progi z zespołem wzbogacającym jej pieśni w około-jazzowy, trochę-bluesowy i nieco-punkowy aranż. Tradycyjne pieśni nie tylko polskie rozbrzmiewają więc przy współbrzmieniu harmonijki ustnej, fletu i bębnów (Oskar Rapacki), kontrabasu (Łukasz Sikora), trąbki i akordeonu (Jacek Świst) oraz perkusji (Kuba Jagiełowicz). Serdecznie polecamy i zapraszamy!

Janki

W niedzielę na dużą scenę wskakują młodzi, piękni i bardzo folkowi - Młodzieżowy Zespół Folkowy „Janki”! Z akordeonem, gitarami, ze skrzypcami pod pachą, i instrumentami perkusyjnymi - nowe pokolenie miłośników ludowego brzmienia znowu zagra i zaśpiewa w chutorze! Dużą scenę zdobyli szturmem właśnie dzięki Wam wygrywając I. miejsce w ankiecie publiczności! Szóstka młodych adeptów folkowych rytmów pochodzi z Jarocina, gdzie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. Połączyli swoje siły w roku 2014 i już mają za sobą wiele przygód i triumfów na swej muzycznej drodze. Z Gorajcem związani szczególnie, bo właśnie tu przecierali swoje pierwsze muzyczne szlaki, wygrywając w 2015 r. konkurs dla młodych muzyków "Nowe Źródła". Wykonują najpiękniejsze utwory związane z polską tradycją ludową, dodając do niej, jak sami o sobie mówią - radość, którą osiągają dzięki wspólnemu śpiewaniu i graniu, która ma sens tylko dzięki pozytywnemu odbiorowi słuchaczy. Swoje rytmiczne utwory zdarza im się również wykonywać na potańcówkach dla seniorów, dając tym przykład na to jak pięknie muzyka folkowa może łączyć pokolenia.

Tadirindum

Kapela gra tradycyjną muzykę taneczną głównie z rejonu dawnej Galicji: Podkarpacia, Małopolski i Roztocza. Repertuar stanowią zarówno spokojne sztajerki i walczyki, żywiołowe polki i oberki. Kapela wykorzystuje stare melodie i teksty wiejskich muzykantów. W czasie potańcówek kapela chętnie animuje uczestników poprzez wprowadzanie licznych zabaw i tańców ludowych, przypominając zarazem zapomniane zwyczaje panujące w kulturze tańczenia. Laureat Konkursu Stara Tradycja 2017. Kapela koncertuje w kraju i za granicą m.in. Festiwal Folkowisko, Polska Eire Festiwal w Irlandii.
Skład kapeli:
Katarzyna Chodoń – wokal, basy, bęben obręczowy
Konrad Ozimek – skrzypce
Arkadiusz Szałata – baraban, basy, harmonijka ustna

Sviatyj - Oleszyce

Trudno o bardziej tajemniczy mariaż niż połączenie dzikiego wschodu z dzikim zachodem... Brzmi intrygująco? SVIATYJ to chyba jeden z najbardziej tajemniczych muzyków na scenie folkowej, łączący z powodzeniem melancholijny blues, wybujałe country i słowiańską kulturę. Obecnie mieszkaniec Ukrainy, duchowo powiązany z Polską. Zainspirowany muzyką przodków pochodzących ze Lwowa i... delty Missipi, przenosi w świat rytualnego szamanizmu, wchodzi w mrok woodoo, by zaczepić też o duchowość prawosławia. Muzyka która wycisza.

RAIDHO TEAM

Według ER prawdziwe prezenty są robione a nie kupowane. Właśnie w imię tych słów powstał Teatr RAIDHO. Stworzyli go przyjaciele na co dzień pracujący w różnych zespołach teatralnych wywodzący się niejako z pierwszego teatru SHADE. Pragnęli we własnym gronie stworzyć coś, co będzie prezentem urodzinowym dla Przyjaciela, który planował spędzić ten czas na Folkowisku. Ideą było stworzenie czegoś własnymi środkami i przede wszystkim własną pracą. Stworzyć „coś z niczego” po to, by miało rzeczywiście wartość podarunku płynącego z serca. Ale magiczny charakter tej grupy, przygotowań spektaklu i całej idei polega i na tym, że przecież częścią tego są i ci wszyscy, którzy umożliwili realizację pomysłu, którzy wspierali te działania sercem i ci, którzy są tu obecni by spędzić ten czas razem.

Sami aktorzy mają za sobą doświadczenia bardzo różnych form teatralnych: od klasycznego teatru scenicznego, przez teatr uliczny, teatr tańca i teatr fire show – czyli tańca z ogniem. W spektaklu przewagę ma po prostu teatr uliczny, bo dzięki niemu udaje się opowiedzieć coś w uniwersalnym języku. „ER” to opowieść o tym, czego zdołaliśmy się nauczyć dzięki przyjaźni: że człowiek, któremu narzuca się formę nie jest w stanie funkcjonować. Tylko moment, gdy zbierzemy siły, odwagę i wolę, by wyrwać się wszystkiemu, co jest nam narzucane, co próbuje nas stworzyć, wyrzeźbić, namalować sprawia, że JESTEŚMY obecni w pełny sposób życiu. Swoim i życiu innych ludzi. Stajemy się wtedy ani święci, ani źli, - ale naprawdę ludzcy. Przychodzimy tu po to, by stawać się na zawsze.

Roztocze

W tym roku koloru Folkowisku doda barwny Zespół Pieśni i Tańca Roztocze, który jest wizytówką naszego regionu, czyli Roztocza. Ta wielopokoleniowa grupa prezentuje zwyczaje, pieśni i muzykę okolic Tomaszowa Lubelskiego. Za swój główny cel postawili sobie zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą i tradycją, co widać szczególnie w radości, z jaką gra grupa młodzieżowa.

W sobotnie popołudnie dzięki zespołowi Roztocze goście Folkowiska dowiedzą się więcej o naszych strojach ludowych, podczas specjalnego pokazu mody regionalnej. W trakcie głównego koncertu trzydziestoosobowy skład zespołu zaprezentuje regionalne tradycje i zwyczaje, a na zakończenie wszyscy będą mieli szansę wypróbowania swoich sił w tańcach rodem z Roztocza.

Zespół Roztocze działa od 1980 roku i od samego początku podróżuje po świecie prezentując rodzimą  kulturę poza granicami kraju m.in. we Włoszech, Niemczech, Turcji, Jugosławii, Holandii, Grecji, Czechach  na Ukrainie, Litwie, Słowacji, Korei, Meksyku, wielokrotnie w Bułgarii, Serbii i we Francji.

W swoim repertuarze zespołu prezentuje również: tańce narodowe, tańce ludowe z różnych stron naszego kraju, jak również pieśni i obrzędy ludowe. Zespół Pieśni i Tańca Roztocze wystąpi na Folkowisku dzięki współpracy z Tomaszowskim Domem Kultury

Li Gai Farandoulaire

Francuska grupa  przybywa na Folkowisko prosto z Marsylii, gdzie już od ponad 50 lat jej członkowie próbują podtrzymać odchodząca w niepamięć tradycję dawnej prowansalskiej muzyki i tańców. Specjalizują się w trzech rodzajach XVII wiecznych tańców: obrzędowych, militarnych oraz ludowych. Podczas swoich pokazów każdy z muzyków jednocześnie gra  na tamburynie i flecie, wymaga to od nich wyjątkowych umiejętności. Francuska grupa wystąpi na Folkowisku, dzięki współpracy z Tomaszowskim Domem Kultury

Oreada

Zespół folkoffowy tworzący autorskie kompozycje - muzykę do poskakania i do popłakania. Inspirowana kulturą ludową warstwa tekstowa osadzona jest w oryginalnych i nowoczesnych aranżacjach, a sześć różnych charakterów i wrażliwości tworzy na scenie swoistą mieszankę wybuchową. Mimo krótkiego okresu działalności, OREADA jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. zwycięzcą BAZUNY 2016 i YAPY 2017, a także zdobywcą wyróżnienia 52. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Krajka

Zespół śpiewu autentycznego Krajka tworzą obecni i byli uczniowie szkoły z j. ukraińskim w Przemyślu. Istnieje od 2011 roku. W repertuarze ma około 200 pieśni i piosenek ukraińskich zarówno z centralnej Ukrainy, jak i z terenów południowo-wschodniej Polski. Zespół nagrał dwie płyty, z czego pierwsza zdobyła 3 miejsce w konkursie II programu PR "Fonogram Źródeł", a druga wyróżnienie w tym konkursie. Od dwóch lat zespół współpracuje z kapelą Serhija Okhrimchuka z Kijowa, której członkowie biorą udział w najważniejszych projektach etnicznych w Ukrainie - Drewo, Choreja Kozacka, Hulajhorod.

Addhrai

Włoska grupa muzyczną nu folk grająca tarantelle, tammuriate,walce i inne pieśni ludowe z klasycznymi aranżacjami. Muzyka, zespołu pochodzi z centralnych i południowych Włoch, z takich regionów jak Lacjum ( Sezze), Salento ( Apulia), Kalabria i Sycylia. Członkowie zespołu pochodzą z Włoch, Polski i Hiszpanii.