Warsztaty na Folkowisku

Na Folkowisku będziecie mieli okazję zdobyć nowe umiejętności, których nie nauczycie się nigdzie indziej. Wiejskie, zapomniane zdolności, niestandardowe zabawy, którymi będziecie mogli pochwalić się i wykorzystać w praktyce. Nasza główna zasada - nie ma uczniów i nauczycieli - swoimi pomysłami i doświadczeniami będziemy się wymieniać - wszyscy powinni być otwarci na dyskusję.

Na warsztatach z etno-przeróbki ciuchów wychodzimy z założenia, że na wsi nic się nie marnowało. Koszule cerowało się dopóki się dało, jak już się nie dawało – robiono z nich chodniki lub strachy na wróble. Spróbujemy ten pragmatyczny wioskowy recykling przenieść w nasze realia. Poprzeszywamy, poprujemy, pomalujemy. WAŻNE: Uczestnicy mogą przywieźć własne ciuchy do przerobienia!

Będą także dwa spotkania związane z ludowym śpiewem - na pierwszym poznamy zasady układania wiejskich przyśpiewek, na drugim nauczymy się dawnych kołysanek - dzielić się zapamiętanymi przez siebie pieśniami będą panie z Kół Gospodyń Wiejskich z okolic Gorajca. Oprócz lokalnych, tradycyjnych pieśni, będzie także spotkanie z muzyką z drugiej półkuli - czyli gra na aborygeńskich trąbach digeridoo.

Będzie można także nauczyć się jak najlepiej dbać o roślinki i założyć własną mini-działeczkę w donicy na balkonie - żeby także mieszkańcy blokowisk mogli korzystać z własnych ziółek.

Od pań z Fundacji Dobra Wola, twórczyń filmów o kobiecej historii mówionej, dowiemy się jak zgłębić historię własnej rodziny - gdzie szukać informacji, jak najefektywniej zadawać pytania starszym osobom, żeby dowiedzieć się skąd pochodzimy.

Będzie też dużo aktywności dla dzieci - warsztaty malowania autoportretów, przedwojenne zabawy podwórkowe, pokazy doświadczeń naukowych, a także lepienie i malowanie glinianych koralików.

Zapraszamy do uczestnictwa - z tego Folkowiska wrócicie z nowymi umiejętnościami 🙂