Ponad 80 wydarzeń na tegorocznym Folkowisku!

Festiwal totalny – na takie miano ponownie zasłużyło Folkowisko. Oprócz ponad dwudziestu koncertów w programie są warsztaty, rajdy, bajki oraz dyskusje, spływ kajakowy, pokazy filmów, gry, potańcówki i spektakl teatralny. A to ciągle nie wszystko.

W tym roku Folkowisko jeszcze bardziej niż wcześniej otwiera się na sztukę. Od artystów zaroi się we wszystkich zakątkach gorajeckiego Festiwalu. Jedni swoje prace przywiozą ze sobą, inni będą tworzyć je na miejscu, a jeszcze inni poprowadzą warsztaty i wszystkich chętnych nauczą podstaw swojego fachu.

Galicyjski rzeźbiarz Bohdan Hirnyj z Tarnopola w ciągu trzech dni stworzy na miejscu oryginalną pracę odzwierciedlającą atmosferę Gorajca. Lucía Santiago Días z hiszpańskiej Galicii nauczy uczestników Festiwalu tańca muneira. Daria Alyoshkina zaprezentuje specjalnie na tę okazję przygotowane wycinanki – alegorie Trzech Galicji. Będzie można podziwiać prace Edmunda Monsiela, prymitywisty z Wożuczyna, o którym opowie regionalistka Barbara Typek. Fotograf Artur Piłat przygotuje portrety uczestników Folkowiska, a Grzegorz Ciećka sprowadzi do renowacji kamienne krzyże bruśnieńskie i poprowadzi warsztaty ich czyszczenia.

Folkowisko tworzy rosnąca społeczność pasjonatów, którzy swoją pracą i talentem coraz bardziej wzbogacają Festiwal.

Bogata oferta, wyjątkowi goście

W tegorocznym programie znalazło się przeszło 80 wydarzeń. To między innymi koncerty, opowieści, rajdy, warsztaty, wykłady i pokazy fotografii. Wiele z nich zorganizują osoby, które przed laty przyjechały do Gorajca jako uczestnicy Folkowiska i już z nami zostali.

Są to m.in. warsztaty fotograficzno-spacerowe, pokazy filmów, nauka gry na digeridoo, warsztaty teatralne, ceramiczne, językowe, introligatorskie, nauka tańca i śpiewu, kurs tkactwa, rajd rowerowy, spływ kajakowy, bajki, otwarcie wystawy „Baba- Żaba”, wykład o kulturze żydowskiej w Polsce i Hiszpanii, wernisaż fotografii Mirosława Kłopotowskiego, Wieczór Opowiadaczy z Wydawnictwem Czarne, w którym wezmą udział pisarze Andrzej Stasiuk i Taras Prochaśko, Teatr Cieni, ekstremalny rajd z Zielarzem i przegląd reportaży radiowych.

Na wielbicieli różnych gatunków muzyki tradycynej czeka ponad dwadzieścia koncertów: oprócz wielkich folkowych gwiazd takich jak Orkiestra Świętego Mikołaja, Angela Gaber i Joryj Kloc wystąpią także laureatka przeglądu „Nowe Źródła” Monika Kowalczyk, bluesowy galicyjski artysta Sviatyj, ukraiński Nameless, krakowski zespół Tadirindum, słowiańska grupa Swada, Kapela Pawlaki z Cieszanowa, Orkiestra ze Zdziłowic, zespół śpiewaczy Niezapominajka z Cieszanowa oraz śpiewaczka operowa Ewelina Koniec i gitarzystka Bianka Szałaty.

Wszystkie atrakcje Folkowiska trudno wymienić i zapamiętać. Z pomocą może przyjść podzielony na kategorie, interaktywny kalendarz, dzięki któremu każdy uczestnik może ułożyć i wydrukować spersonalizowaną wersję programu. Dzięki niemu nic Was nie ominie!

www.Folkowisko.pl/calendar

O Chutorze Gorajec

Chutor Gorajec to miejsce, w którym od kilku lat odbywa się Folkowisko. Dawniej mieściła się tu szkoła podstawowa. Dziś, poza lipcowym Festiwalem Kultury Pogranicza, w Chutorze organizujemy majowy Dzień Wolności Chłopskiej obchodzony na pamiątkę zniesienia pańszczyzny. Działa tu także baza noclegowa.

To wyjątkowa przestrzeń dla miłośników ciszy i nieśpiesznych wędrówek, położona prawie na końcu świata.

Ściany Chutoru są pokryte muralem przedstawiającym wiejskie umiejętności. Dla gości przeznaczono pokoje z osobnymi łazienkami, salę balową, która może pomieścić 70 osób, a na zewnątrz m.in. biesiadne altany i krąg ogniskowy. Wnętrza wypełniają stare zdjęcia, obrazy i artefakty. Obok stoi ocalona od zniszczenia, ponad 100-letnia stodoła – miejsce spotkań wyposażone m.in. w stół do ping-ponga.

Chutor Gorajec jest doskonałą bazą wypadową na dzikie i tajemnicze Roztocze Wschodnie. Tutaj spotykały się kultury polska, ukraińska, żydowska, rosyjska, austriacka i niemiecka. Tutaj stoi jedna z najstarszych w Europie, XVI-wieczna, drewniana cerkiew. Na odważnych czekają leśne gęstwiny, ukryte w nich zagadkowe cmentarze, schrony Linii Mołotowa i pozostałości spalonych osad. Odrestaurowane kamienne krzyże bruśnieńskie przypominają o bogatym dziedzictwie regionu. Z Gorajca blisko jest do wielu miejscowości uzdrowiskowych i innych atrakcji Roztocza. Folkowisko trwa tam przez cały rok, a właściciele chętnie zorganizują kameralne warsztaty zielarskie, ornitologiczne, kamieniarskie i wyprawy.

Więcej na stronie: www.Chutor.Gorajec.info

Jeden komentarz

  1. Pingback: Ponad 80 wydarzeń na Folkowisku! | Tomasz Augustyniak

Możliwość komentowania jest wyłączona.