Nirmal Shakti na Folkowisku!

Nirmal Shakti  – członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego Sahaja Yoga. Indie dla nich to pasja oraz niezmierzony teren eksploracji artystycznej. Od kilkunastu lat propagują tę prastarą kulturę poprzez muzykę, taniec, rozmaite formy plastyczne i medytację. Na przestrzeni tego czasu uczestniczyli w wielu wydarzeniach związanych z ważnymi świętami indyjskimi (Holi, Diwali, Dzień Niepodległości Indii, Dzień Przyjaźni Polsko-Indyjskiej itp.), czy też lokalnych inicjatywach mających na celu przybliżenie egzotycznych dla europejskiego umysłu kultur („Festiwal Kultur Azjatyckich FantAzja”, „Majówka Tradycyjnie, Na Ludowo, Wielokulturowo”, „Odcienie Indii”, „Noc Muzeów”,  „Festiwal Sztuki Opowiadania TĘŻNIA MARZEŃ – Noc opowieści” itd.).

W 2004 r. stworzyli grupę artystyczną Nirmal Shakti, która ma za sobą uczestnictwo w wielu wydarzeniach związanych z kulturą indyjską w Polsce i na świecie (Niemcy, Włochy, Litwa, Austria, Indie itd.). Prezentujemy folkowe utwory indyjskie bhajany w językach hindi, sanskrycie i marathi oraz sufi quawwali w języku urdu. W skład zespołu m.in. wchodzą:

  • Piotr Malec – tabla, dholak, mridangam
  • Piotr Płużek – harmonium, wokal, taniec ludowy bhangra
  • Marina Płużek – harmonium, wokal
  • Piotr Musiał – wokal, taniec ludowy bhangra
  • Marta Musiał – wokal, taniec bharatanatyam i semi-klasyczny
  • Kinga Malec – wokal, taniec kathak i semi-klasyczny

Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów we współczesnej muzyce białoruskiej, kompozytor, autor muzyki do wielu spektakli i filmów. Założyciel zespołów Gurzuf i Yegor Zabelov Trio.

Na Folkowisku zaprezentuje na żywo muzykę fo chińskiego filmu Bogini. To niekwestionowany klasyk chińskiej niemej kinematografii. W główną rolę wcieliła się Lingyu Ruan – ówczesna gwiazda kinematografii. Film opowiada historię szanghajskiej kobiety, która na wykształcenie syna zarabia jako prostytutka. To nostalgiczne dzieło, które niczym wehikuł przenosi widza do Chin pierwszej połowy XX wieku.

Otrzymał honorową nagrodę w dziedzinie sztuki współczesnej (Sankt Petersburg, 2010), zagrał szereg koncertów w całej Europie. Jego muzykę można scharakteryzować jako eksperymentalne połączenie akordeonowego rocka, awangardowego jazzu ze szczyptą punka i neoklasyki.

Na polskiej scenie współpracował z legendą sceny niezależnej Włodkiem Kiniorem Kiniorskim (m.in. Izrael, Kinor Sky Orchestra). Drugą kooperacją jest wyjątkowy projekt Big Lao Che Band (Lao Che i artyści z Białorusi), wymyślony i wyprodukowany specjalnie na Inne Brzmienia Art’n’Music Festival.

Stworzył muzykę do legendarnego, niemego filmu „Golem” z 1920 roku, na zamówienie festiwalu 25 Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku oraz do klasycznego obrazu „Menilmontant” Dimitri Kirsanoffa, na otwarcie Centrum Kultury w Lublinie. Ostatnio zaś pracował dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku przy realizacji spektaklu „Sońka” Ignacego Karpowicza.