Największe Folkowisko za nami

1200 osób na koncercie Joryj Kłoc i ponad 3 tysiące gości na całym Folkowisku

Koncerty, rajdy, spotkania i warsztaty złożyły się w tym roku na najbogatszy program w historii Festiwalu. W ciągu czterech dni przez teren Chutoru Gorajec przewinęło się ponad 3 tysiące osób, a w największym sobotnim koncercie – kozackiego zespołu Joryj Kłoc – wzięło udział 1200 osób. Używając dziesięciu kamer ukraińscy muzycy nakręcili w Gorajcu swój koncertowy teledysk.

Wśród najwyżej ocenianych koncertów był piątkowy występ Orkiestry Świętego Mikołaja. Gości zachwycił też lwowski Teatr Cieni Dyw, który pokazał przeszło półgodzinny spektakl pod gwiazdami. Hiszpańscy goście z Galicii odprawili czary w trakcie nocnego występu Sviatego – bluesmana z Oleszyc. Na tegorocznym Folkowisku było wyjątkowo dużo dzieci, które mogły się bawić na dziesiątkach warsztatów i w Dzieciowiosce.

Jak co roku w niedzielę na Folkowisku znalazło się miejsce dla miejscowych muzyków: Orkiestry dętej ze Zdziłowic, zespołu Niezapominajka, kapeli Pawlaki z Cieszanowa oraz Zespołu Kresy i Niespodzianka.

Bogactwo festiwalowej oferty nie pozwala na szeroki opis wszystkich gorajeckich wydarzeń. W najbliższych dniach będą się pojawiały kolejne, szczegółowe relacje z tegorocznego Festiwalu Kultury Pogranicza.

Marcin Piotrowski, twórca Festiwalu, podkreśla, że chociaż Folkowisko bardzo się rozrosło, to zachowało kameralny klimat. – Zrobimy wszystko, by Folkowisko nie zmieniło się w imprezę masową, bez duszy. Rodzinne ciepło i atmosfera przyjaźni to jeden z naszych największych atutów – mówi.