Nikt nie przypuszczał, że w tej małej wiosce niemal na końcu świata, tuż przy granicy z Ukrainą, rozpęta się prawdziwe folkowe tsunami, które będzie przyciągać rok w rok grupę zapaleńców, pasjonatów wielokulturowości, ludzi otwartych na świat, przygodę i przyrodę. Jest ich coraz więcej, bo Folkowisko przyciąga jak magnes! Kto raz tu był – prawie na pewno wróci za rok i nadal będzie z nami tworzyć magię tego miejsca.
Jak to się zaczęło…
Pomysł organizacji festiwalu narodził się podczas nieformalnych spotkań grupy przyjaciół i rodziny Mariny i Marcina Piotrowskich. W ciągu sześciu lat spotkania zamieniły się w jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Festiwal nietypowy – przełamujący stereotypy, popularyzujący ideę wielokulturowości i wspólnotowości, a zarazem przyciągający największe gwiazdy sceny folkowej i zapewniający wszystkim doskonałą zabawę.
Poprzednie cztery edycje festiwalu były poświęcone kolejno kulturze ukraińskiej, żydowskiej, chłopskiej i babskiej. Gościły u nas wtedy tak interesujące zespoły jak R.U.T.A., Dagadana, Liudy Dobri, Vladimirska, Studium Instrumentów Etnicznych, Joryj Kłoc, Same Suki czy bard Jacek Kleyff. W wieczorach opowiadaczy brali udział Andrzej Stasiuk, Jacek Podsiadło i Maciej Szajkowski.
V edycja Folkowiska w 2015 roku zatytułowana „Wielka Wędrówka” odbędzie się w dniach 10-12 lipca i będzie poświęcona ludom i grupom wędrującym – Wołochom, którzy zakładali Gorajec, wędrownym Cyganom, muzykantom i handlarzom, a także osobom, które z różnych powodów – politycznych, ekonomicznych, społecznych – opuszczały naszą wieś lub przybywały do niej. Szczególnie będzie nas interesował problem współczesnej emigracji z peryferii do dużych miast, a także do krajów zachodniej Europy
Gdzie odbywa się festiwal:
W malowniczej wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim spotyka się kultura polska, ukraińska, żydowska, rosyjska, austriacka i niemiecka. Tutaj stoi jedna z najstarszych w Europie, XVI-wieczna, drewniana cerkiew. Na śmiałków czekają leśne gęstwiny, ukryte w nich zagadkowe cmentarze, schrony Linii Mołotowa i pozostałości spalonych osad. Z Gorajca blisko jest także do wielu miejscowości uzdrowiskowych i innych atrakcji Roztocza. Wieś leży w województwie podkarpackim, w gminie Cieszanów.
Linki do najciekawszych relacji z poprzednich edycji festiwalu:
Folkowisko 2014: Zapraszamy do obejrzenia filmów dokumentalnych z festiwalu: Folkosfera oraz Ludzie Folkowiska.
Folkowisko 2013: http://www.folk24.pl/w-folkowym-tonie/nasze-tu-i-teraz/
Folkowisko 2012: http://www.peron4.pl/folkowisko-2012-okiem-peronowych-wyslannikow/
Pierwszy Festiwal: Folkowisko 2011