Program Festiwalu Folkowisko

Program w PDF do pobrania tutaj. Zapraszamy również do pobrania mapy Festiwalu w pdf lub obejrzyj mapę na Google Maps.

Lip
13
czw
Odnaleźć Cudne Manowce – opowieść o rocznej podróży w głąb Azji i Australii
Lip 13@7:20 pm – 7:50 pm

Pewnego dnia rzuciłam pracę, spakowałam plecak i ruszyłam na poszukiwanie przygód… Koleją transsyberyjską, UAZem w Mongolii, chińskimi pociągami, pieszo w Himalajach i terenówką w Australii pokonałam prawie 55 000 km w 12 miesięcy. Historie spisane na blogu Te Cudne Manowce opowiem już wkrótce na FOLKOWISKU. Zapraszam!

Lip
14
pt
Wieczór Opowieści: Tomasz Róg – O cudownym objawieniu i kapliczce „na wodzie” w Gorajcu
Lip 14@6:30 pm – 7:00 pm

Znawca regionu Tomasz Róg opowie o cudownym objawieniu i kapliczce „na wodzie” w Gorajcu

Wieczór Opowieści: Weronika Gogola @ Mała Scena
Lip 14@7:30 pm – 8:00 pm

Opowieść o dzieciństwie w latach 90., wsi, rodzinie, tajemnicy i śmierci. Brawurowy debiut literacki. Weronika Gogola – urodzona w 1988 r. w Nowym Sączu. Wyrastała w Olszynach, którym to postanowiła poświęcić swój debiut prozatorski. Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego. Skończyła Ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiut jest wyrazem wdzięczności za wszystko, co dała jej Ojcowizna. Konsekwentnie buduje swoją Córowiznę.

Lip
15
sob
Symbolika żydowska i tradycyjne motywy
Lip 15@1:00 pm – 2:00 pm

Opowie Anna Wencel

Warsztaty fotograficzne – Bestiariusz Słowiański
Lip 15@2:00 pm – 5:00 pm

Podczas prelekcji postaram się przybliżyć wybrane ciekawostki z wierzeń naszych przodków. Podczas części praktycznej zrobimy wspólnie sesję plenerową w trakcie której uczestnicy nauczą się pracy z modelem naturalnym.

Prowadzi Artur Piłat.

Miejsca magiczne – w co wierzą w Meksyku?
Lip 15@5:00 pm – 5:45 pm

Na początku tego roku, wybraliśmy się w 3 miesięczną podróż z plecakiem przez Meksyk i Gwatemalę. Przywieźliśmy do Polski ogromną ilość historii i wspomnień. Meksyk okazał się krajem pełnym kolorów i wspaniałych ludzi, ale także wielu tajemnic.

Podczas prezentacji odwiedzimy ruiny miast Мajów. Weźmiemy udział w meksykańskim karnawale i odwiedzimy nietypowy kościół w San Juan Chamula – gdzie wiara katolicka miesza się z wierzeniami Indian Tzotizl. To tutaj, Coca Cola uchodzi za świętą wodę. Wybierzemy się także do Teotihuacan – miejsca, gdzie ludzie stają się bogami. Wszystko to, będzie doprawione przygodami i historiami z podróży oraz obserwacjami z codziennego życia mieszkańców Meksyku

Polskie demony ludowe: opowieść i warsztaty grafiki warsztatowej
Lip 15@5:45 pm – 7:45 pm
Na wykładzie dowiemy się w jakie demony prześladowały naszych przodków, jak się przed nimi zabezpieczyć lub jak zneutralizować skutki ich działania. Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa grafik o tej samej tematyce. Dowiemy się również jak one powstały by następnie móc jednego z takich demonów samemu stworzyć.
Zajęcia przeprowadzi Sylwia Zawiślak – rzeszowska artystka zajmująca się grafiką warsztatową, projektową i ilustracją. Jej prace wyrosły na gruncie słowiańskiej wiary i ludowych wierzeń.
Więcej: https://www.facebook.com/pracowniasylwii/
Lip
16
nie
Spotkanie z gośćmi z Wasylkowa (Ukraina) z degustacją piwa lokalnego browaru
Lip 16@1:30 pm – 2:30 pm

Udział w degustacji: 10 zł

Ocalić Cud Natury. Puszcza Białowieska
Lip 16@2:30 pm – 3:30 pm
Jeden z cudów natury jest niszczony przez ciężkie maszyny. Spotkanie ma na celu wyjaśnienie procesów naturalnych zachodzących w puszczy, dlaczego martwe świerki są potrzebne oraz jak można aktywnie włączyć się w obronę puszczy. Będą zdjęcia, film, wypowiedzi naukowców i leśników. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borysewicz, aktywnie działająca w Obozie dla Puszczy, gromadzącym ludzi bezinteresownie broniących cudu natury, z całej Polski i zagranicy.