Program Festiwalu Folkowisko

Program w PDF do pobrania tutaj. Zapraszamy również do pobrania mapy Festiwalu w pdf lub obejrzyj mapę na Google Maps.

Lip
13
czw
Koncert konkursowy Nowe Źródła 2017
Lip 13@7:45 pm – 8:45 pm

Wystąpią:

Oreada – zespół folkoffowy tworzący autorskie kompozycje – muzykę do poskakania i do popłakania

Addhrai – włoska grupa muzyczną nu folk grająca tarantelle, tammuriate,walce i inne pieśni ludowe z klasycznymi aranżacjami

Krajka – zespół śpiewu autentycznego Krajka tworzą obecni i byli uczniowie szkoły z j. ukraińskim w Przemyślu

Komisja konkursowa wybierze najlepszy zespół.

Vuraj @ Stodoła
Lip 13@9:00 pm – 10:00 pm

W muzyczną podróż do krainy białoruskiej mitologii oraz słowiańskiego folkloru zaprasza Vuraj (bałt-słow. „Ur” – morze, indoirań. „ray”- szczęście i płodność, z poleskiej „vuraj” – wyraj).
Zespół powstał w 2010 roku w Mińsku. Muzycy eksperymentują z pieśniami ludowymi, które zbierają podczas wyjazdów do różnych części Białorusi. Obecnie są jednym z najbardziej aktywnych i najciekawszych zespołów na białoruskiej scenie folkowej.

RAIDHO TEAM – ER – człowiek, który stworzył się sam na 13 stron
Lip 13@10:15 pm – 10:45 pm

„ER” to opowieść o tym, czego zdołaliśmy się nauczyć dzięki przyjaźni: że człowiek, któremu narzuca się formę nie jest w stanie funkcjonować. Tylko moment, gdy zbierzemy siły, odwagę i wolę, by wyrwać się wszystkiemu, co jest nam narzucane, co próbuje nas stworzyć, wyrzeźbić, namalować sprawia, że JESTEŚMY obecni w pełny sposób życiu.

Potańcówka z Teofilem
Lip 13@10:45 pm – 11:45 pm

Potańcówka z Teofilem z Katowic, laureatem Nowych Źródeł 2016. Wspierać go będzie Katarzyna Chodoń.

Lip
14
pt
Koncert laureata Nowych Źródeł @ Duża Scena
Lip 14@10:30 pm – 11:00 pm

Koncert zespołu, który wybierze komisja spośród występujących w czwartek finalistów konkursu.

Lemko Bluegrass Band @ Duża Scena
Lip 14@11:00 pm – Lip 15@12:00 am

Przybywają by ukołysać, rozbujać nas dźwiękami urodzonymi z osobliwego ożenku tradycji łemkowskiego i amerykańskiego folku. Posłuchajcie co wyniknie z połączenia łemkowskiego bluegrass, karpackiego bluesa & Western swingu…

Sviatyj @ Mała Scena
Lip 14@11:45 pm – Lip 15@1:00 am

Trudno o bardziej tajemniczy mariaż niż połączenie dzikiego wschodu z dzikim zachodem… Brzmi intrygująco? SVIATYJ to chyba jeden z najbardziej tajemniczych muzyków na scenie folkowej, łączący z powodzeniem melancholijny blues, wybujałe country i słowiańską kulturę.

Lip
15
sob
Warsztaty Bogdana Brachy „Wszystko gra” @ Mała Scena
Lip 15@3:00 pm – 5:00 pm

Czy faktycznie wszystko zagra i każdy zaśpiewa, będzie zależało tylko od Was – uczestników warsztatów, które przeprowadzi założyciel i lider Orkiestry Św. Mikołaja – zespołu, o którym mówi się, że „wymyślił folk w Polsce”.

Bogdan Bracha jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktykiem i teoretykiem tego nurtu. W czasie otwartego spotkania podzieli się z jego uczestnikami swoją wiedzą i przemyśleniami o folku. Spotkanie będzie także okazją do bezpośredniego kontaktu z instrumentami, muzyką i śpiewem. Jak zwykle

Bogdan Bracha stworzy swoją Orkiestrę ad hoc z uczestników spotkania. Okaże się, że muzykowanie nie jest wcale takie trudne! Obiecujemy, że mimo pierwszego spotkania Orkiestra Bogdana od razu zagra do słuchu, a może i do tańca! – Takie to będą cuda 🙂

https://www.facebook.com/wszystkograwarsztaty

 

Panivalkova
Lip 15@10:00 pm – 11:15 pm
Lirwak – premierowy koncert
Lip 15@11:15 pm – Lip 16@12:15 am

Lirwak – zespół założony przez lwowskich muzyków Olesia Kowala i Hordija Starukha zaprezentuje się po raz pierwszy jakiejkolwiek publiczności! Tego jeszcze u nas nie było!

DJ Krzaku @ Stodoła
Lip 15@11:45 pm – Lip 16@2:00 am

Mistrz konsolety znad Buga, znawca etnicznych dźwięków i legenda polskich sound-systemów….

DJ Krzaku (Selecta Arrbusto) zagra w naszej Stodole 9 lipca!

Ten człowiek współpracował z Jackiem Kleyffem i Sidneyem Polakiem, tworzył Zjednoczenie Sound System i grał z setkami gwiazd z Polski i zagranicy.

Lip
16
nie
Zespół Polonez (Sztokholm)
Lip 16@4:00 pm – 4:30 pm

Grupa taneczna POLONEZ od 1999 r., szerzy w Szwecji polską kulturę, taniec i tradycje. Przeciętny wiek członków zespołu to 50 – 60 lat. Grupa tańczy polskie tańce ludowe, śpiewa zarówno polskie jak i szwedzkie utwory. Repertuar zespołu opiera się głównie na kompozycjach ludowych Tommy Kruszelnickiego i choreografii Ireny Carlsson. Koszty działalności zespołu są pokrywane ze środków własnych (stroje, transport). Lokal do ćwiczeń wypożyczamy od organizacji szwedzkiej ABF za darmo. Zespół występuje na imprezach polonijnych, dyplomatycznych i międzynarodowych. Na przykład kiedy organizacja rosyjsko-szwedzka organizuje uroczystość słowiańską przywitania wiosny (Maslenitsa). Jest wtedy okazja by Szwedzi przypomnieli sobie, że polski folklor stanowił kiedyś bazę do rozwoju szwedzkiego folkloru. Kierowniczka Irena Carlsson udziela się również w szwedzkiej telewizji oraz brała udział w filmie o Wikingach z muzyką kompozytora T. Kruszelnickiego pt. SIGRID – VIKINGADROTTNING (Sigrid – królowa Wikinów) co dało jej inspircję do stworzenia tańca Wikingów na festiwal w Rzeszowie.

Kierownik i choreograf – Irena Carlsson

Kierownik muzyczny – Tommy Kruszelnicki

Kukułeczka – koncert
Lip 16@4:30 pm – 5:00 pm

Kukuleczka powstala w 1991 roku jako dziecięca grupa taneczna pod patronatem Polskiej Szkoły Sobotniej w Perth w Australii Zachodniej. Inicjatorką jej powstania i pierwszym kierownikiem artystycznym grupy była pani Monika Szunejko. W ciągu lat repertuar grupy znacznie się rozszerzył i obecnie Kukułeczka prezentuje tańce i przyśpiewki z wielu różnych  regionów Polski.

Motto zespolu brzmi “Z zyciem, z glosem, z sercem, Kukuleczka!”

Nie wszyscy tancerze Kukuleczki sa Polakami lub maja polskie pochodzenie: tancza rowniez australijczycy zaciekawieni polska kultura i ceniacy sobie towarzyska strone zaangazowania w zespole

Kukuleczka jest jedynym polskim zespolem ludowym w calej Australii Zachodniej, ktora jest ogromnym stanem, pokrywajacym prawie jedna trzecia powierzchni kontynentu australijskiego (i 8,5 razy wiekszym od obszaru Polski!)

Zespół Niezapominajka (Cieszanów)
Lip 16@5:00 pm – 5:30 pm
Janki – koncert publiczności
Lip 16@9:00 pm – 10:00 pm

Z akordeonem, gitarami, ze skrzypcami pod pachą, i instrumentami perkusyjnymi – nowe pokolenie miłośników ludowego brzmienia znowu zagra i zaśpiewa w chutorze! Dużą scenę zdobyli szturmem właśnie dzięki Wam wygrywając I. miejsce w ankiecie publiczności! Szóstka młodych adeptów folkowych rytmów pochodzi z Jarocina, gdzie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. Połączyli swoje siły w roku 2014 i już mają za sobą wiele przygód i triumfów na swej muzycznej drodze.

Tadirindum
Lip 16@10:00 pm – 11:45 pm

Kapela gra tradycyjną muzykę taneczną głównie z rejonu dawnej Galicji: Podkarpacia, Małopolski i Roztocza. Repertuar stanowią zarówno spokojne sztajerki i walczyki, żywiołowe polki i oberki. Kapela wykorzystuje stare melodie i teksty wiejskich muzykantów.