Program Festiwalu Folkowisko

Program w PDF do pobrania tutaj. Zapraszamy również do pobrania mapy Festiwalu w pdf lub obejrzyj mapę na Google Maps.

Lip
14
pt
Budzenie głosu z Jagą Szeptalin
Lip 14@10:00 am – 10:45 am

O poranku po śniadanku zapraszam na rozgrzewkę-rozśpiewkę dla ciała i głosu. Ubierzcie się wygodnie – będziemy się przeciągać i ziewać, przypomnimy sobie jak się oddycha i… mówi. (bo śpiewanie to takie mówienie, tylko bardziej kolorowe).

Zaprasza Jaga Szeptalin.

Warsztat języka migowego – dorośli
Lip 14@10:00 am – 11:00 am

Cuda-wianki to doskonały temat do niewerbalnej dyskusji. Chcecie wiedzieć jak ją zacząć? – podczas warsztatu wprowadzimy uczestników w tajniki daktylografii i znaków migowych oraz przekażemy wiedzę o podstawach PJM.

Prowadzi Grupa Migawki https://www.facebook.com/grupamigawki/

Warsztaty garncarskie
Lip 14@10:30 am – 1:00 pm

W czasie warsztatów zakręcimy na kole garncarskim. Każdy z uczestników wytoczy czarkę lub miseczkę.

Prowadzi Agnieszka i Wilhelm Bąk – Kołem się toczy.

Więcej: https://www.facebook.com/wili.stoneware.pottery/

Cudny głos, cudna muzyka
Lip 14@11:00 am – 2:00 pm

Warsztaty śpiewu tradycyjnego, podczas których zajmiemy się głosem i jego cudownymi możliwościami, które każdy z nas (niezależnie od „poziomu śpiewaczego”) posiada. Pracować będziemy na materiale muzycznym (również cudnym) pochodzącym z dwóch regionów: Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny. W trakcie zajęć wspólne wybierzmy pieśni, których będziemy się uczyć. Pracować będziemy tak indywidualnie jak i grupowo nad wspólnym brzmieniem.

Prowadzący warsztaty – Paweł Grochocki

Limit miejsc wyczerpany.
W związku z dużym zainteresowaniem uruchamiamy drugi termin warsztatów:
Czas: 14 lipca 2017, godziny 16:00-19:00

Siekierownik – warsztaty łyżkarskie
Lip 14@11:00 am – 2:00 pm
Podczas warsztatów będziemy wykonywać drewniane łyżki tradycyjnymi metodami – jedynie za pomocą siekier i noży. Każdy uczestnik opuści warsztaty z samodzielnie wykonaną unikalną łyżką kuchenną.
Komiksowe opowieści
Lip 14@1:00 pm – 4:00 pm

Gorajec jest wsią bogatą w niezwykłe opowieści, które będziemy się starać połączyć z nowoczesnym medium jakim jest komiks. Na warsztatach stworzymy własne historie obrazkowe oparte na usłyszanej gawędzie. Zapoznamy się z cechami charakterystycznymi komiksu i wprowadzimy je w życie rysując może pierwszy, a może kolejny w naszym życiu kadr komiksowy.

Prowadzi Agata Komorowska z Warsztatów Komiksu.

Więcej: https://www.facebook.com/2010WarsztatyKomiksu/

Piórko z kurki Baby-Żaby. Warsztaty malowania broszek.
Lip 14@2:00 pm – 3:00 pm

Będziemy malować drewniane broszki w kształcie piórek i serduszek za pomocą akrylowych farb. Stworzymy ozdobę we własnym stylu! Na koniec warsztatu, broszkę można zabrać ze sobą.
Warsztaty poprowadzi Sofija Filipczuk – lwowska artystka, twórczyni serii prac „Baba-Żaba”, „Szoszony”, „Moja babcia – superbohaterka”.

Warsztaty Octy i Fermenty @ Jarmark Cudów
Lip 14@2:00 pm – 3:30 pm
W trakcie warsztatów:
– będziemy degustować produkty bakterii kwasu mlekowego
– będziemy delektować się octami, porównywać ich smaki, kolory i zapachy – zapoznamy się z matką octową
– zapoznamy się z bakteriami kwasu mlekowego, które trzeba przygarnąć i polubić – opowiem co to jest OXYMEL
– dowiemy się, jak przygotować pyszną lemoniadę – gazowany naturalny napój orzeźwiający
– dowiemy się o octach w kosmetykach –
– dowiemy się o właściwościach leczniczych maceratów octowych.
Warsztaty Teatru Cieni
Lip 14@3:00 pm – 5:00 pm

Warsztaty Teatru Cieni – każdy może być aktorem. Jeśli boisz się wyjść na scenę, niech na scenę wyjdzie Twój cień! Daria Alioszkina, która kieruje Teatrem Cieni Dyw, nauczy Was jak z ukrycia za przezroczystą tkaniną tworzyć grę światła i cienia.

Po dwóch warsztatach grupa przygotuje krótkie wystąpienie do przedstawienia na scenę w sobotni wieczór!

Na warsztaty będzie mogło zapisać się 8 osób.

Druga tura warsztatów odbędzie się w sobotę godz. 10:00 – 12:00, a występ grupy w sobotę 21:45 – 22:00.

Joga ashtanga
Lip 14@3:30 pm – 4:30 pm

Ashtanga to joga dynamiczna. Zajęcia zostaną poprowadzone tak, aby osoby, które nigdy nie miały z nią do czynienia, mogły spróbować jogi po raz pierwszy.

Cuda na kiju – proste instrumenty strunowe
Lip 14@4:00 pm – 6:00 pm

Cuda na kiju to warsztaty budowy prostych instrumentów strunowych. Jednostrunowych. Zbuduj swój własny kijograj i zostań legendą bluesa z delty Gnojnika.

Zrzutka na materiały w wysokości 20 złotych.

Cudny głos, cudna muzyka (LIMIT MIEJSC – prosimy o zapis)
Lip 14@4:00 pm – 7:00 pm

Warsztaty śpiewu tradycyjnego, podczas których zajmiemy się głosem i jego cudownymi możliwościami, które każdy z nas (niezależnie od „poziomu śpiewaczego”) posiada. Pracować będziemy na materiale muzycznym (również cudnym) pochodzącym z dwóch regionów: Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny. W trakcie zajęć wspólne wybierzmy pieśni, których będziemy się uczyć. Pracować będziemy tak indywidualnie jak i grupowo nad wspólnym brzmieniem.

Prowadzący warsztaty – Paweł Grochocki

Koszt jednego trzygodzinnego warsztatu – 25 zł.

O możliwości zapisu decyduje kolejność zgłoszeń.
Rezerwacji można dokonać mailowo pod adresem jagaszeptalin@folkowisko.pl

Monotypia na szkle
Lip 14@4:00 pm – 5:30 pm
Tworzenie obrazów z roślinnymi motywami za pomocą szkła i farby.

Warsztaty poprowadzą przedstawiciele lwowskiej galerii rękodzieła Szczos Cikawe / Something interesting

“Swing Slowly, Lazy Old Sun” – an encounter with the songs of the Kielce region / Oj leńcie leńcie słońce gorące – spotkanie z pieśniami Kielecczyzny
Lip 14@4:30 pm – 6:00 pm

I invite one and all for an encounter with the songs of the Kielce region. The workshop will be dedicated to all those who would like to discover the music of central Poland. This invitation is especially directed to foreigners, but there will be plenty of room for Poles, too. During the workshop, we’ll learn songs sung at weddings and during St. John’s Night [Kupala], songs sung during work and lullabies sung at summer sunsets.

And since it’s summertime, and we’ve got a light and free feeling in our hearts because of our holidays, the songs we learn at the workshop will also be light and free. Relaxation and a good time guaranteed for all.

Agnieszka Banaś – vocalist, stage actress. Teacher of Polish as a foreign language.

Agnieszka is mainly associated with the traditional music scene, and has been performing folk songs and ballads for years. She is the initiator, organizer, and participant of numerous workshops dealing with traditional culture. She conducts field research ‘at the source’ on folk culture, mainly in the Kielce and Radom areas, by collecting melodies played by the oldest inhabitants of the villages of these areas.

Ms. Banaś is a collaborator in the vocal group Strojone.  She appears as a singer and actress in Preludium Słowiańksie, directed by Agnieszka Glińska. She also appears as a singer and performer in Aujourd’hui C’etait Mon Anniversaire, directed by Racha Baroud. Ms. Banaś conducts singing workshops and concert tours.

In her day job, she teaches the Polish language to foreigners.

Zapraszam na spotkanie z pieśniami Kielecczyzny. Spotkanie dedykowane jest wszystkim, którzy chcą odkryć pieśni centralnej Polski. Zapraszam szczególnie obcokrajowców, ale znajdzie się także miejsce dla Polaków 😉 Na spotkaniu nauczymy się pieśni weselnych, kupalnych, pieśni śpiewanych przy pracy i kołysanek śpiewanych przy letnich zachodach słońca. Ponieważ czas jest letni i lekko jest nam z racji wakacji, pieśni które weźmiemy na warsztat także będą ważyły niewiele. Relaks i dobra zabawa gwarantowane już na wejściu 🙂

Zapraszam najserdeczniej
Agnieszka Banaś

Utube: https://www.youtube.com/user/NaZachoodOdKielc
Facebook: https://web.facebook.com/AgnieszkaBanasMuzycznie/
Soundclound: https://soundcloud.com/agnieszkabanas

Agnieszka Banaś – wokalistka, aktorka scen teatralnych. Nauczycielka języka polskiego jako obcego.

Głównie związana z nurtem muzyki tradycyjnej, od lat wykonująca pieśni ludowe. Uczestniczka, inicjatorka, organizatorka warsztatów, spotkań z kulturą tradycyjną. Badaczka kultury ludowej u źródła. Prowadzi badania terenowe głównie na terenie kielecczyzny i radomszczyzny – gromadzi melodie wykonywane przez starszych mieszkańców wsi tych terenów. Współtworzy zespół wokalny Strojone. Występuje jako śpiewaczka i aktorka w spektaklu Preludium Słowiańksie w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Występuje jako śpiewaczka i performerka w spektaklu Aujourd’hui c’etait mon anniversaire w reżyserii Rachy Baroud. Prowadzi swój zespół folkowy. Prowadzi warszaty śpiewacze. Koncertuje. Na co dzień uczy języka polskiego obcokrajowców.

Torebki T-shirtówki
Lip 14@5:30 pm – 6:30 pm

Masz stary T-shirt? Nie nadaje się już na galowe wyjścia? Na torebkę jak najbardziej! Zabierz go ze sobą, a my pokażemy Ci jak w magiczny i przyjemny sposób poradzić sobie z tą przemianą =)

Warsztaty – Malowanie dobrego ducha Gorajca @ Stodoła
Lip 14@5:30 pm – 6:30 pm

Razem ze lwowską artystką Halyną Dudar będziemy malować wielką figurę dobrego gorajeckiego duszka.

Lip
15
sob
Dźwięki z korzenia – warsztaty gry na digeridoo
Lip 15@10:00 am – 11:30 am
Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów. Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów. Prowadzi Maciej Lubaś.
Joga ashtanga
Lip 15@10:00 am – 11:00 am

Ashtanga to joga dynamiczna. Zajęcia zostaną poprowadzone tak, aby osoby, które nigdy nie miały z nią do czynienia, mogły spróbować jogi po raz pierwszy.

Warsztaty Teatru Cieni cz. 2
Lip 15@10:00 am – 12:00 pm

Warsztaty Teatru Cieni – każdy może być aktorem. Jeśli boisz się wyjść na scenę, niech na scenę wyjdzie Twój cień! Daria Alioszkina, która kieruje Teatrem Cieni Dyw, nauczy Was jak z ukrycia za przezroczystą tkaniną tworzyć grę światła i cienia.

Po dwóch warsztatach grupa przygotuje krótkie wystąpienie do przedstawienia na scenę w sobotni wieczór!

Kontynuacja warsztatów z piątku. Tylko dla osób, które zapiszą się na pierwszą część warsztatów.

Siekierownik – warsztaty łyżkarskie
Lip 15@11:00 am – 2:00 pm
Podczas warsztatów będziemy wykonywać drewniane łyżki tradycyjnymi metodami – jedynie za pomocą siekier i noży. Każdy uczestnik opuści warsztaty z samodzielnie wykonaną unikalną łyżką kuchenną.
Warsztat języka migowego dla dzieci
Lip 15@11:00 am – 12:00 pm
Warsztat języka migowego dla dzieci

Jak za pomocą swoich dłoni ożywić żółwia, upleść wianek i pokolorować świat? Sprawdzimy to podczas barwnych warsztatów języka migowego (PJM) dla najmłodszych.

Z łąki do garnka. Warsztaty dzikiej kuchni i historycznego rozpalania ognia
Lip 15@11:00 am – 1:00 pm

Praktyczne warsztaty składające się z trzech integralnych bloków. Wyjście w teren i zebranie jadalnych roślin wraz z ich opisem i opowieściami. Nauka rozpalania ognia metodami jakimi posługiwali się Słowianie. Przygotowanie na uzyskanym ognisku potraw z własnoręcznie zebranych roślin. W międzyczasie nauka powroźnictwa czyli wytwarzania sznurków z włókien pokrzywy, a to wszystko w historycznym stroju oraz z rekwizytami z epoki wczesnego średniowiecza.

Poprowadzi Maciej Adamczuk.

Warsztaty przyśpiewki
Lip 15@11:30 am – 1:00 pm

Podczas warsztatów przyśpiewki rozgrzejemy nasze głosy, nauczymy się kilku melodii przyśpiewek, wybierzemy tę, która najbardziej nam się spodoba, po czym napiszemy nową – cudowną przyśpiewkę, a wieczorem zaprezentujemy ją całemu Folkowisku!

Przyśpiewki z poprzednich lat:

2016

2015

2014

 

Cuda na kiju – proste instrumenty strunowe
Lip 15@12:00 pm – 2:00 pm

Cuda na kiju to warsztaty budowy prostych instrumentów strunowych. Jednostrunowych. Zbuduj swój własny kijograj i zostań legendą bluesa z delty Gnojnika.

Zrzutka na materiały w wysokości 20 złotych.

Warsztaty tkackie – krajka @ Stodoła
Lip 15@12:00 pm – 1:00 pm

Ruch kolorowych nitek w różnych schematach. Dzięki dawnej sztuce tkania możecie upiększyć swoje ubrania drobnymi elementami.

Lwowska artystka Maria Antoniak nauczy robić tkane pasy, które można będzie wykonywać później również w domowych warunkach.

Wycinanka żydowska
Lip 15@12:00 pm – 12:45 pm

Tradycyjne wzory z Anną Wencel

Komiksowe opowieści
Lip 15@1:00 pm – 4:00 pm

Gorajec jest wsią bogatą w niezwykłe opowieści, które będziemy się starać połączyć z nowoczesnym medium jakim jest komiks. Na warsztatach stworzymy własne historie obrazkowe oparte na usłyszanej gawędzie. Zapoznamy się z cechami charakterystycznymi komiksu i wprowadzimy je w życie rysując może pierwszy, a może kolejny w naszym życiu kadr komiksowy.

Prowadzi Agata Komorowska z Warsztatów Komiksu.

Więcej: https://www.facebook.com/2010WarsztatyKomiksu/

Lokalne ornamenty na deseczkach
Lip 15@1:00 pm – 2:00 pm

Razem z Halyną Dudar pomalujemy deseczki w lokalne, ludowe ornamenty.

Deseczki wykorzystamy do oznaczenia gorajeckiego szlaku wokół kapliczki.

 

Monotypia na szkle
Lip 15@2:00 pm – 3:00 pm
Tworzenie obrazów z roślinnymi motywami za pomocą szkła i farby.

Warsztaty poprowadzą przedstawiciele lwowskiej galerii rękodzieła Szczos Cikawe / Something interesting

Warsztaty fotograficzne – Bestiariusz Słowiański
Lip 15@2:00 pm – 5:00 pm

Podczas prelekcji postaram się przybliżyć wybrane ciekawostki z wierzeń naszych przodków. Podczas części praktycznej zrobimy wspólnie sesję plenerową w trakcie której uczestnicy nauczą się pracy z modelem naturalnym.

Prowadzi Artur Piłat.

Warsztaty Bogdana Brachy „Wszystko gra” @ Mała Scena
Lip 15@3:00 pm – 5:00 pm

Czy faktycznie wszystko zagra i każdy zaśpiewa, będzie zależało tylko od Was – uczestników warsztatów, które przeprowadzi założyciel i lider Orkiestry Św. Mikołaja – zespołu, o którym mówi się, że „wymyślił folk w Polsce”.

Bogdan Bracha jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktykiem i teoretykiem tego nurtu. W czasie otwartego spotkania podzieli się z jego uczestnikami swoją wiedzą i przemyśleniami o folku. Spotkanie będzie także okazją do bezpośredniego kontaktu z instrumentami, muzyką i śpiewem. Jak zwykle

Bogdan Bracha stworzy swoją Orkiestrę ad hoc z uczestników spotkania. Okaże się, że muzykowanie nie jest wcale takie trudne! Obiecujemy, że mimo pierwszego spotkania Orkiestra Bogdana od razu zagra do słuchu, a może i do tańca! – Takie to będą cuda 🙂

https://www.facebook.com/wszystkograwarsztaty

 

Malowanie koszulek
Lip 15@4:00 pm – 5:00 pm

Tworzenie szablonów i dekorowanie ubrań. Warto zabrać własne ciuchy do upiększenia!

Warsztaty poprowadzą przedstawiciele lwowskiej galerii rękodzieła Szczos Cikawe / Something interesting

Odkryjmy gorajecki cud. Spacer do cudownego źródła z koncertem zespołu Kaszarka
Lip 15@4:00 pm – 6:00 pm

Spacer do gorajeckiej cudownej kapliczki z przewodnikiem. Przejdziemy nowo wyznaczonym szlakiem po gorajeckim lesie i oznaczymy go deseczkami z lokalnymi ornamentami.

Pod kapliczą zagra dla nas Kaszarka – zespół Kasi Chodoń i Arka Szałaty. Piszą o swoim koncercie. „zagramy o cudach, ale takich których często nie zauważamy. One dzieją się dla nas codziennie, a my zazdrościmy, zaglądamy do sąsiadów, uważamy, że oni mają lepiej. A tak naprawdę, jedna jest rzecz do zrobienia – przeżyć własne życie, bo ono jest cudem”

Warsztaty wycinanki Darii Alioszkiny @ Stodoła
Lip 15@4:00 pm – 5:30 pm

Co można zrobić składając papier w różne sposoby? Najprostsze i najpiękniejsze dzieła. To tradycyjna sztuka polskiej i ukraińskiej wsi.

Daria Alioszkina nauczy robienia wyrywanek – najdawniejszego rodzaju wycinanki, dzieciaki i dorośli będą mogli wykonać pocztówkę ozdobioną wycinanką lub wycinankę-obrazek: motyla, lwa czy aniołka.

Tworzenie wycinanek rozwija motorykę, myślenie przestrzenne i gust artystyczny.

 

Polskie demony ludowe: opowieść i warsztaty grafiki warsztatowej
Lip 15@5:45 pm – 7:45 pm
Na wykładzie dowiemy się w jakie demony prześladowały naszych przodków, jak się przed nimi zabezpieczyć lub jak zneutralizować skutki ich działania. Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa grafik o tej samej tematyce. Dowiemy się również jak one powstały by następnie móc jednego z takich demonów samemu stworzyć.
Zajęcia przeprowadzi Sylwia Zawiślak – rzeszowska artystka zajmująca się grafiką warsztatową, projektową i ilustracją. Jej prace wyrosły na gruncie słowiańskiej wiary i ludowych wierzeń.
Więcej: https://www.facebook.com/pracowniasylwii/
Pokaz Teatru Cieni
Lip 15@9:45 pm – 10:00 pm

Grupa z warsztatów z Darią Alioszkiną zaprezentuje, czego nauczyła się na Folkowisku.

Lip
16
nie
Joga Ashtanga
Lip 16@11:00 am – 12:00 pm
Ashtanga to joga dynamiczna, zajęcia poprowadzę tak aby osoby które nigdy nie miały z nią doczynienia mogły spróbować czy to dla nich. Ćwiczymy boso w wygodnym stroju, potrzebna będzie mata, ewentualnie ręcznik.
Miejsce: Mała Scena
Warsztaty tkackie – krajka @ Spichlerz
Lip 16@11:00 am – 12:00 pm

Ruch kolorowych nitek w różnych schematach. Dzięki dawnej sztuce tkania możecie upiększyć swoje ubrania drobnymi elementami.

Lwowska artystka Maria Antoniak nauczy robić tkane pasy, które można będzie wykonywać później również w domowych warunkach.

Piórko z kurki Baby-Żaby. Warsztaty malowania broszek.
Lip 16@12:00 pm – 1:30 pm

Będziemy malować drewniane broszki w kształcie piórek i serduszek za pomocą akrylowych farb. Stworzymy ozdobę we własnym stylu! Na koniec warsztatu, broszkę można zabrać ze sobą.

Warsztaty poprowadzi Sofija Filipczuk – lwowska artystka, twórczyni serii prac „Baba-Żaba”, „Szoszony”, „Moja babcia – superbohaterka”.

Wspólne opowiadanie – warsztaty z Michałem Tragarzem
Lip 16@12:00 pm – 2:30 pm

Wszyscy jesteśmy opowiadaczami. Każdy i każda z nas ma w sobie tysiące opowieści. Podczas warsztatu pomożemy sobie je z siebie wydobyć z pomocą kilku prostych ćwiczeń. Poopowiadamy sobie nawzajem i się posłuchamy. Zapraszam!

Warsztaty poprowadzi Michał Tragarz.

Dźwięki z korzenia – Warsztaty gry na digeridoo
Lip 16@1:00 pm – 2:30 pm
Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów. Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.
Prowadzi Maciej Lubaś.
Warsztaty wycinanki Darii Alioszkiny @ Stodoła
Lip 16@2:30 pm – 4:00 pm

Co można zrobić składając papier w różne sposoby? Najprostsze i najpiękniejsze dzieła. To tradycyjna sztuka polskiej i ukraińskiej wsi.

Daria Alioszkina nauczy robienia wyrywanek – najdawniejszego rodzaju wycinanki, dzieciaki i dorośli będą mogli wykonać pocztówkę ozdobioną wycinanką lub wycinankę-obrazek: motyla, lwa czy aniołka.

Tworzenie wycinanek rozwija motorykę, myślenie przestrzenne i gust artystyczny.