Program Festiwalu Folkowisko

Lip
7
czw
Wieczorne słuchanie radia – radiowe reportaże w wyborze Rafała Potockiego @ Mała Scena
Lip 7@7:00 pm – 8:00 pm
Bogdan Bracha opowiada: EKSPEDYCJA POGRANICZE 1991 – Od Korczowej do Kryłowa @ Mała Scena
Lip 7@8:00 pm – 9:00 pm

Od Korczowej do Kryłowa po jednej i po drugiej stronie systemy! -  Bogdan Bracha opowie o pierwszych wyprawach Orkiestry św. Mikołaja. i zaprzyjaźnionych studentów z Ukrainy realizowanych w latach na tereny pogranicza. Jak Roztocze wyglądało w 1991 roku, jak było kiedyś, jak jest dzisiaj...?

O dawnych wyprawach po polsko-ukraińskim pograniczu opowie Bogdan Bracha -  jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktyk i teoretykiem tego nurtu.

Przegląd Nowe Źródła. Koncert: Baśnie Zebrane @ Mała Scena
Lip 7@9:00 pm – 9:30 pm

Baśnie Zebrane to finaliści II edycji przeglądu Nowe Źródła - konkursu Stowarzyszenia Folkowisko dla młodych muzyków.

Piszą o sobie: "Nasza muzyka to mieszanka inspiracji muzyką świata, poezją śpiewaną, folkiem, baśniami i pieśniami wszelkich kultur. Jesteśmy młodym zespołem, ale intensywnie rozwijamy się ostatnimi czasy, nieustannie pracujemy nad nowym materiałem i naszym brzmieniem."

Słuchaj Baśni Zebranych

Przegląd Nowe Źródła: Teofil @ Mała Scena
Lip 7@10:00 pm – 10:30 pm

Ostatni z wykonawców w przeglądzie muzycznym Nowe Źródła dla młodych muzyków.

Wystąpi Teofil: "akordeonista, piszę autorskie teksty, gram również do tańca. Obecnie przechodzę etap fascynacji muzyką śląską oraz polską. Występuje wspierany przez znajomych muzyków pod wieloma zmyślonymi nazwami zespołów."

Pokaz Kina w Stodole
Lip 7@10:30 pm – 11:30 pm

Nocny pokaz filmowy

Przegląd Nowe Źródła – koncert Katki Koteckiej @ Mała Scena
Lip 7@9:30 pm – 10:00 pm

II edycja Przeglądu Nowe Źródła - konkursu Stowarzyszenia Folkowisko dla młodych muzyków.

Finalistka konkursu - Katka Kotecka tak pisze o sobie: "Od ponad sześciu lat wykonuję piosenkę autorską; od trzech lat regularnie koncertuję w Polsce (ale także za granicą: Praga, Wilno). Śpiewam/piszę zarówno po polsku, jak i po angielsku - raczej na smutno, ale zawsze z serca. Piosenki są dla mnie fotografiami ciągłego szukania odpowiedzi, oswajania rzeczywistości, mojego mikro-chaosu. Fotografiami ruchu. Poruszonymi, niekiedy prześwietlonymi obrazkami chwil, pozamykanymi w słowach, w ramki dźwięków."

Posłuchaj Katki - Yotube.

Lip
8
pt
Rajd rowerowy + warsztaty przygotowania do wyprawy @ Start sprzed stoiska rowerowego
Lip 8@10:00 am – 2:30 pm
Rajd rowerowy + warsztaty przygotowania do wyprawy @ Start sprzed stoiska rowerowego

Rajd połączony z instruktażem - jak przygotować się do wyprawy.

Rajdy pieszy z warsztatami fotografii @ Wyjście spod Dużej Sceny
Lip 8@10:00 am – 2:00 pm

Hej do Krakowa jadę!

Krakowa, nie będziemy szukać daleko. Tym razem nie będzie chodziło o największe miasto polskiej Galicji, ale przysiółek wsi Kowalówka. Po drodze lasy i łąki okolic Gorajca, cmentarz i cerkiew w Kowalówce.

Przy okazji Gosia Kawka zorganizuje mini-warsztaty fotograficzno-spacerowe i porozmawia o zdjęciach i ich roli w zachowywaniu tradycji.

Dzieciowioska @ Dzieciowioska
Lip 8@11:00 am – 6:00 pm

Wielka integracja dla dzieciaków: pląsy i zabawy. Cały dzień zabaw dla Waszych pociech pod opieką naszych animatorek.

Zajęcia plastyczne : gniotki, filcowanie, recyklingowe zwierzęta, ekologiczne instrumenty, konkurencje rodzinne np. wyścigi w workach, rzucanie do celu, hulahop, sztafeta; zabawy z chustą animacyjną, stare gry, malowanie twarzy, malowanie eko-worków i toreb, bitwa wodna na balony, KIMY - gra zmysłów, pokaz baniek, robienie własnych różdżek, zabawy sportowe, rzucanie do celu, kręgle, gry wielkoformatowe (twister, Chińczyk, gry przyrodnicze), pokaz nocny baniek.

Warsztaty teatralne – grupa młodsza @ Stodoła
Lip 8@11:00 am – 12:00 pm
Warsztaty teatralne - grupa młodsza @ Stodoła

W grupie młodszej zajmiemy się tworzeniem krótkich etiud, improwizacjami na podstawie ulubionych bajek oraz pobudzaniem wyobraźni, a przede wszystkim będziemy się świetnie bawić!

Warsztaty skierowane są do dzieci poniżej 15 roku życia. Zajęcia poprowadzi aktorka, lalkarka i przyszła logopeda Patrycja Rojecka.

Byk szczał, wiater wiał (summer edition) – Kalambury @ Stodoła
Lip 8@12:00 pm – 1:00 pm

Zapraszamy na jedyne w Polsce wiejskie kalambury o tajemniczym tytule „byk szczał, wiater wiał”.

Stowarzyszenie od dłuższego czasu gromadzi wiejskie powiedzenia, które mogą swymi znaczeniami doprowadzić Was do wybuchu niekontrolowanej radości i już na zawsze wzbogacić język o metafory, o których nie śmielibyście nawet marzyć.

W drużynach będziecie na czas odgadywać, co nasi wiejscy przodkowie mieli na myśli. Przygodo Ahoj!

Hiszpańskie warsztaty językowe @ Stodoła
Lip 8@1:00 pm – 2:00 pm

Dowiemy się, czym język Galicii hiszpańskiej różni się od hiszpańskiego. Poznamy podstawowe zwroty, żeby podczas podróży na drugi kraniec kontynentu umieć zamówić piwo, powiedzieć komplement, spytać o drogę i życzyć zdrowia.

Warsztaty teatralne – grupa starsza @ Stodoła
Lip 8@2:00 pm – 3:00 pm
Warsztaty teatralne - grupa starsza @ Stodoła

W grupie starszej zajmiemy się poszukiwaniem tajemniczego centrum, popracujemy nad świadomością ciała, odnajdziemy naturalny głos...i trochę się pomasujemy. Celem naszego spotkania będzie odnalezienie i rozbudzenie w sobie wiecznie poszukującego dziecka. Warsztaty skierowane są do osób powyżej 15 roku życia. Zajęcia poprowadzi aktorka, lalkarka i przyszła logopeda Patrycja Rojecka.

Warsztaty kamieniarskie – Grzegorz Ciećka @ Wiata Kamieniarzy
Lip 8@3:00 pm – 9:00 pm

W wiacie kamieniarzy cały dzień będzie poświecony galicyjskiej sztuce rzeźbiarskiej.

Pokażemy polskie, ukraińskie i hiszpańskie przykłady sztuki wyrytej w kamieniu.

Razem z praktykami - artystą Bohdanem Hirnym z Tarnopola i Grzegorzem Ciećką z Horyńca będziemy uczyć się podstaw obróbki kamienia, lepienia z gliny i gipsu oraz podstaw renowacji kamiennych rzeźb.

Warsztaty wycinanki Darii Alioszkiny @ Stodoła
Lip 8@3:00 pm – 4:00 pm
Warsztaty wycinanki Darii Alioszkiny @ Stodoła

Co można zrobić składając papier w różne sposoby? Najprostsze i najpiękniejsze dzieła. To tradycyjna sztuka polskiej i ukraińskiej wsi.

Daria Alioszkina nauczy robienia wyrywanek - najdawniejszego rodzaju wycinanki, dzieciaki i dorośli będą mogli wykonać pocztówkę ozdobioną wycinanką lub wycinankę-obrazek: motyla, lwa czy aniołka.

Tworzenie wycinanek rozwija motorykę, myślenie przestrzenne i gust artystyczny.

 

Edmund Monsiel – rysownik z Wożuczyna @ Stodoła
Lip 8@4:30 pm – 5:00 pm

Edmund Monsiel rysował od ok. 1920 r. Rysował ołówkiem (czasami pojawia się kredka) na skrawkach papieru, tekturze, dokumentach z cukrowni, okładkach książek. Rysunki są niewielkich rozmiarów, datowane (tylko rysunki skończone), sygnowane różnymi wersjami monogramu artysty: „EM”. Zarówno rysunki sprzed wojny, te z okresu wojny, jak i powojenne charakteryzuje ten sam styl: wszechobecny motyw głów, w większości z wąsami, a wśród nich inne elementy ikonograficzne, czasami wersety umoralniające, głównie poświęcone Bogu i życiu zgodnie z przykazaniami.

Niestety Edmund miał pecha. Nieznany jako artysta za życia, po śmierci został odkryty przez… lekarzy psychiatrów, którzy na podstawie analizy rysunków Edmunda okrzyknęli go schizofrenikiem i tak jest postrzegany do dzisiaj.

Prace Monsiela zazwyczaj są prezentowane na wystawach artystów chorych psychicznie i wiszą obok obrazów Van Gogha. Prawda jest taka, że niestety Edmund Monsiel, nie zaczął rysować pod wpływem traumatycznego wydarzenia z czasów wojny. On rysował już przed wojną, a poziom i styl rysunków sprzed wojny, jak i tych późniejszych jest taki sam. Traumatyczne wydarzenie z czasów wojny sprawiło, że zmienił na pewien czas sposób rysowania. Powstawały wówczas mało czytelne „maszkary”, „demony”, ale i zarazem realistyczne twarze Hitlera, Stalina, szwagra Wyrostkiewicza. Po otrząśnięciu się z traumatycznych przeżyć, wrócił Monsiel do wypracowanego przed wojną własnego stylu z tysiącami wąsatych twarzy.

Warsztaty Bogdana Brachy „Wszystko gra” @ Mała Scena
Lip 8@4:30 pm – 6:30 pm
Warsztaty Bogdana Brachy "Wszystko gra" @ Mała Scena

Czy faktycznie wszystko zagra i każdy zaśpiewa, będzie zależało tylko od Was – uczestników warsztatów, które przeprowadzi założyciel i lider Orkiestry Św. Mikołaja – zespołu, o mówi się, że „wymyślił folk w Polsce”.

Bogdan Bracha stworzy swoją Orkiestrę z uczestników spotkania. Okaże się, że muzykowanie nie jest wcale takie trudne! Obiecujemy, że mimo pierwszego spotkania Orkiestra Bogdana od razu zagra do słuchu, a może i do tańca!
Bogdan Bracha jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktykiem i teoretykiem tego nurtu.

W czasie otwartego spotkania podzieli się z jego uczestnikami swoją wiedzą i przemyśleniami o folku. Spotkanie będzie także okazją do bezpośredniego kontaktu z instrumentami i muzyką i śpiewem.

https://www.facebook.com/wszystkograwarsztaty

 

Pukam do drzwi, mówię „dzień dobry” i podaję rękę @ Stodoła
Lip 8@5:00 pm – 6:00 pm

kawka

O "Zapisie socjologicznym" i fotografii Zofii Rydet opowie Gośka Kawka.

Warsztaty tkackie @ Stodoła
Lip 8@6:00 pm – 7:00 pm
Warsztaty tkackie @ Stodoła

Ruch kolorowych nitek w różnych schematach. Dzięki dawnej sztuce tkania możecie upiększyć swoje ubrania drobnymi elementami.

Maria Antoniak nauczy robić tkane pasy, które można będzie wykonywać później również w domowych warunkach.

Koncert laureata Nowych Źródel @ Mała Scena
Lip 8@6:30 pm – 7:00 pm

Po występach zespołów komisja konkursowa wybierze najlepszy zespół z grona finalistów (Baśnie Zebrane, Teofil, Katka Kotecka).

Zwycięzca II edycji konkursu Nowe Źródła wystąpi na zakończenie przeglądu.

Monika Kowalczyk @ Mała Scena
Lip 8@7:00 pm – 7:45 pm

Monika Kowalczyk – 21-letnia songwriterka ze Świdnika, twórczyni delikatnej muzyki i przemyślanych tekstów. Śpiewa akustyczne piosenki, autorskie od początku do końca. To urocza, melodyjna i pomysłowo skomponowana muzyka do subtelnych i pogodnych tekstów.

Laureatka konkursu Nowe Źródła w Gorajcu, zajęła również III miejsca na krakowskim Grechuta Festival 2011.

Słuchaj Moniki Kowalczyk

Warsztaty – Galicyjskie deseczki @ Stodoła
Lip 8@7:00 pm – 8:00 pm

Warsztaty malowania deseczek w galicyjskie ornamenty. Wytwór można zabrać ze sobą!

Swada @ Mała Scena
Lip 8@8:00 pm – 9:00 pm

Natura, tradycja i szóstka dziewcząt śpiewających pieśni słowiańszczyzny białym głosem, acapella, a także z towarzyszeniem basów i bębna obręczowego.

Grupa działa od połowy października 2015, lecz składa się z wokalistek z długim doświadczeniem z różnych zespołów krakowskiej sceny muzyki tradycyjnej.

Posłuchaj Swady

Orkiestra św. Mikołaja @ Duża Scena
Lip 8@9:01 pm – 10:31 pm

Muzycy  Orkiestra św. Mikołaja pod wodzą Bogdana Brachy to legendy naszej sceny folkowej. Specjalnie dla nas zaprezentują koncert z piosenkami specjalnie dobranymi do klimatów galicji.

Orkiestra tworzy swoje utwory w oparciu o źródła tradycyjne, ale lepiszczem dla nich jest wyobraźnia i duchowość muzyków. Roztocze Południowe i Galicja to miejsce, gdzie nasza wyobraźnia była od zawsze pobudzana. - mówi Bogdan Bracha z Orkiestrypw. św. Mikołaja.
Transmisja na żywo w Radiu Rzeszów!
Sviatyj @ Mała Scena
Lip 8@10:30 pm – 11:30 pm

Trudno o bardziej tajemniczy mariaż niż połączenie dzikiego wschodu z dzikim zachodem... Brzmi intrygująco? SVIATYJ to chyba jeden z najbardziej tajemniczych muzyków na scenie folkowej, łączący z powodzeniem melancholijny blues, wybujałe country i słowiańską kulturę.

Zainspirowany muzyką przodków pochodzących ze Lwowa i... delty Missipi, przenosi w świat rytualnego szamanizmu, wchodzi w mrok woodoo, by zaczepić też o duchowość prawosławia. Muzyka która wycisza.

Posłuchaj Sviatego

Dżem-seszyn – muzykowanie po gorajecku @ Mała Scena
Lip 8@11:30 pm – Lip 9@12:30 am

Na Małej Scenie każdego wieczora znajdzie się miejsce dla każdego muzyka. Będzie grać, jak każdy chce.

Pokaz Kina w Stodole
Lip 8@11:55 pm – Lip 9@12:55 am

Nocny pokaz filmowy

Lip
9
sob
Papieroplastyka @ Stodoła
Lip 9@10:00 am – 11:00 am
Papieroplastyka @ Stodoła
Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem masy papierowej oraz wszelkich dobrodziejstw natury.
Wykonywanie rzeźb, naczyń, biżuterii i innych fantazyjnych przedmiotów.
Rajd ekstremalny z Zielarzem @ Wyjście spod Dużej Sceny
Lip 9@10:00 am – 2:00 pm

Wypad na najtrudniejszą trasę po lasach, bagnach i łąkach okolic Gorajca. Warto mieć dobre buty i długie spodnie.

Rajd rowerowy z warsztatami przygotowania do wyprawy @ Stoisko rowerowe
Lip 9@10:00 am – 12:30 pm
Rajd rowerowy z warsztatami przygotowania do wyprawy @ Stoisko rowerowe

Organizator: Rowerowe Roztocze

Szare na złote – odmalujmy sobie ciuchy @ Mała Scena
Lip 9@10:00 am – 12:00 pm
Szare na złote - odmalujmy sobie ciuchy @ Mała Scena

Warsztaty malowania odzieży. Będziemy malować na ubraniach - odtworzymy wzory tradycyjne, lub stworzymy coś całkiem nowego!

Weźcie ze sobą sobie:

• Ciuch do pomalowania - szal, spódnicę, szorty, sukienkę, chustę, bluzę, koszulkę, skarpetki... (najtrwalszy wybór - rzeczy, których nie trzeba prać po jednym założeniu najłatwiejszy wybór - coś, co można płasko rozłożyć)

Jeśli macie ochotę:

Swój cienki pędzelek,

• Swoje farby akrylowe (może nie mamy takiego koloru jaki lubicie?),

• Stemple,

• Rośliny – do stemplowania albo na wzór.

Dzieciowioska @ Dzieciowioska
Lip 9@11:00 am – 6:00 pm

Wielka integracja dla dzieciaków: pląsy i zabawy. Cały dzień zabaw dla Waszych pociech pod opieką naszych animatorek.

Zajęcia plastyczne : gniotki, filcowanie, recyklingowe zwierzęta, ekologiczne instrumenty, konkurencje rodzinne np. wyścigi w workach, rzucanie do celu, hulahop, sztafeta; zabawy z chustą animacyjną, stare gry, malowanie twarzy, malowanie eko-worków i toreb, bitwa wodna na balony, KIMY - gra zmysłów, pokaz baniek, robienie własnych różdżek, zabawy sportowe, rzucanie do celu, kręgle, gry wielkoformatowe (twister, Chińczyk, gry przyrodnicze), pokaz nocny baniek.

Warsztaty wycinanki Darii Alioszkiny @ Stodoła
Lip 9@11:00 am – 12:00 pm
Warsztaty wycinanki Darii Alioszkiny @ Stodoła

Co można zrobić składając papier w różne sposoby? Najprostsze i najpiękniejsze dzieła. To tradycyjna sztuka polskiej i ukraińskiej wsi.

Daria Alioszkina nauczy robienia wyrywanek - najdawniejszego rodzaju wycinanki, dzieciaki i dorośli będą mogli wykonać pocztówkę ozdobioną wycinanką lub wycinankę-obrazek: motyla, lwa czy aniołka.

Tworzenie wycinanek rozwija motorykę, myślenie przestrzenne i gust artystyczny.

 

Galicyjskie malowanie, tradycyjne motywy @ Mała Scena
Lip 9@12:00 pm – 1:00 pm
Galicyjskie malowanie, tradycyjne motywy @ Mała Scena

Malowanie na trawie z wykorzystaniem tradycyjnych motywów. Poprowadzi Anna Wencel z Żydowskiego Muzeum Galicji.

Spływ kajakowy @ Zgłoszenia w Biurze
Lip 9@12:00 pm – 3:00 pm
Tak się śpiewa dziś po galicyjsku – warsztaty śpiewu @ Stodoła
Lip 9@12:00 pm – 2:00 pm
Warsztaty śpiewu dla wszystkich - dowiemy się nie tylko, co śpiewano na terenach dawnej Galicji polskiej, ale także jak to zaśpiewać, żeby pieśni te mogły wybrzmieć raz jeszcze!
I to w jak najbardziej naturalny sposób dla dzisiejszego mieszkańca tych terenów. Przyjdź ze swoim głosem, nie musisz umieć śpiewać, wystarczy, że mówisz. Resztę dopracujemy podczas warsztatu.
Muneira – taniec galicyjski @ Duża Scena
Lip 9@1:00 pm – 2:00 pm
Muneira - taniec galicyjski @ Duża Scena

Przybyła z hiszpańskiej Galicji Lucia będzie uczyć galicyjskiego tańca muneira.

Parada Ukrain (rowerów)
Lip 9@1:00 pm – 3:00 pm
Parada Ukrain (rowerów)

Wielka parada rowerów "Ukrain" po okolicy (1 godz.)

Żydowska Galicja – wycinanka żydowska @ Mała Scena
Lip 9@1:15 pm – 2:15 pm

Sztuka wycinania z papieru - motywy żydowskie. Dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty przyśpiewki @ Mała Scena
Lip 9@2:00 pm – 4:00 pm
Warsztaty przyśpiewki @ Mała Scena

Nauczymy się tradycyjnej melodii przyśpiewkowej, a następnie napiszemy gorajecką przyśpiewkę - o zdarzeniach festiwalowych, o naszych przygodach i przywarach, o organizatorach i Chutorze Gorajec, o wszystkim za co kochamy Folkowisko!

Naszej przyśpiewki szybko się nauczymy i na koniec - wspólnie zaśpiewamy!

A tak pracowaliśmy w zeszłym roku! http://jaga-rymuje.blogspot.com/2015/11/folkowisko-warsztaty-przyspiewki.html

Warsztaty tkackie @ Stodoła
Lip 9@2:00 pm – 3:00 pm
Warsztaty tkackie @ Stodoła

Ruch kolorowych nitek w różnych schematach. Dzięki dawnej sztuce tkania możecie upiększyć swoje ubrania drobnymi elementami.

Maria Antoniak nauczy robić tkane pasy, które można będzie wykonywać później również w domowych warunkach.

Aszkenaz i Sefarad, czyli o kulturze żydowskiej Polski i Hiszpanii @ Stodoła
Lip 9@3:00 pm – 4:00 pm

Wykład o różnicach żydowskiej tradycji Hiszpanii i Polski.

Galicyjska Kraina Przygód – w podróży nie ma nudy @ Dzieciowioska
Lip 9@3:00 pm – 4:00 pm
Galicyjska Kraina Przygód - w podróży nie ma nudy @ Dzieciowioska

Warsztaty z Marta Gaj, autorka "Galicyjskiej krainy przygód"
Zapraszamy w sobote wszystkie dzieciaki, mlodzież, rodziców... Wszystkich!!!

Na wspolne czytanie niezwykłej opowieści o Franku i Jadzi, którzy wyruszają w pierwszą daleką podróż Galicyjską Koleją z Krakowa do Brodów.

Prezentacja Zjazdu Ukrain (rowerów)
Lip 9@3:00 pm – 4:00 pm
Prezentacja Zjazdu Ukrain (rowerów)

Konkurencje i prezentacje rowerów-Ukrain przed Dużą Sceną (1 godz.)

Otwarcie wystawy M. Kłopotowskiego Moja Ukraina @ Stodoła
Lip 9@4:00 pm – 4:30 pm

"Moja Ukraina" – spotkanie podróżnicze Mirka Kłopotowskiego

"Moich dziadków przesiedlono z Kresów na tzw. Ziemie Odzyskane tuż po wojnie. Od kilku lat temat tej życiowej drogi powraca w moich rozmowach z babcią Stefą. Wiele godzin poświęciliśmy na wspomnienia dotyczące życia na wschodzie. Z upływem lat zainteresowanie przerodziło się w żywe pragnienie, aby pojechać i stanąć własną nogą na tych ziemiach należących do Ukrainy.

W 2015 roku podjąłem decyzje o zrealizowaniu podróży w celu odnalezienia miejscowości i domostw dziadków… marzeniem było spotkać osoby, które ich znały i pamiętają do dziś, nie mówiąc o odnalezieniu kogoś z członków rodziny !

Dlaczego rowerem ? Dlaczego samotnie ? Czy udało się osiągnąć cel ?

Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na spotkanie połączone z wernisażem fotografii."

Oprowadzanie po wystawie Baba-Żaba @ Stodoła
Lip 9@4:30 pm – 5:00 pm

Sofia Filipczuk oprowadzi po swojej wystawie Baba-Żaba

Baba-Żaba to osobistość mieszkająca na papierze, w monitorze, można ją znaleźć i usłyszeć, można się w nią ubrać, a nawet wysłać do przyjaciół.

Obraz Baby-Żaby zjawił się nieprzypadkowo - to babcia artystki mieszkające we wsi Tamanowicze. Na pierwszy rzut oka to zwykła kobieta, ale Sofia zapisuje jej niecodzienne myśli, aforyzmy, plotki, żarty i marzenia.

Gadki i zabawy z ukraińskimi instrumentami – warsztaty z lutnikiem Hordijem Staruchem @ Mała Scena
Lip 9@5:00 pm – 6:00 pm

Hordij Staruch z Jorego Kloca zaprezentuje ukraińskie instrumenty muzyczne. Wspólne granie.

Warsztaty odbitek Sofii Filipczuk @ Stodoła
Lip 9@5:00 pm – 6:00 pm
Warsztaty odbitek Sofii Filipczuk @ Stodoła
Za pomocą szablonu, który przygotujemy samodzielnie, będziemy tworzyć druki do naniesienia na różne powierzchnie (ściana, drzewo, podłoga, tkanina, torba, koszullka, papier).
Ewelina Koniec i Bianka Szałaty – koncert muzyki hiszpańskiej @ Mała Scena
Lip 9@6:00 pm – 6:45 pm

Ewelina Koniec – mezzosopran liryczny; ważną część repertuaru dla śpiewaczki stanowią artystyczne opracowania folklor u hiszpańskiego, polskiego i ukraińskiego.

Na Folkowisku będzie występować w towarzystwie Bianki Szałaty, wirtuoz gitary, która uczestniczyła w wielu festiwalach i kursach, podczas których odbyła kilkadziesiąt lekcji mistrzowskich z wirtuozami gitary z ponad 20 krajów całego świata.

Na koncert składa się cykl siedmiu pieśni Siete Canciones populares Españolas Manuela de Falli powstał w roku 1914 i jest przeznaczony na głos z fortepianem lub gitarą i Canciones españolas antiguas (Stare pieśni hiszpańskie): pieśni do wierszy Federico Garcia Lorcy, który fascynował się folklorem Galicji, zostawił po sobie m.in. Sześć poematów galicyjskich (Seis poemas gallegos, 1935).

 

 

Warsztaty ceramiczne @ Mała Scena
Lip 9@6:00 pm – 8:00 pm
Warsztaty ceramiczne @ Mała Scena
Warsztaty rozpoczną się od spaceru na terenie Chutoru i okolicach w celu znalezienia w przyrodzie ciekawych faktur, które można wykorzystać robiąc zdobienia.
W trakcie warsztatów będzie można polepić z gliny wykorzystując znalezione wcześniej przez każdego uczestnika faktury.
Dzięki temu każdy otrzyma niepowtarzalny efekt.
Wykorzystana glina jest samoutwardzalna, dlatego zaraz po wyschnięciu gotowa jest do zabrania na pamiątkę bez konieczności wypalania.
Wieczór Opowiadaczy z Wydawnictwem Czarne / Prochaśko-Stasiuk, Stasiuk-Prochaśko @ Stodoła
Lip 9@6:45 pm – 8:00 pm

Prochaśko i Stasiuk, Stasiuk i Prochaśko

Dwóch najbardziej galicyjskich pisarzy - Taras Prochaśko z Iwano-Frankiwska i Andrzej Stasiuk z Wołowca - porozmawiają ze sobą na Małej Scenie. O czym? O czym sami zechcą.

O Galicii hiszpańskiej opowie Lucia Santiago Diaz.

Angela Gaber @ Duża Scena
Lip 9@8:00 pm – 9:00 pm

Zespół którego muzyczna droga miała swój początek w 2011 roku Bieszczadach. Tajemnicze dźwięki, intrygujące teksty a z drugiej strony ciągłe poszukiwanie wzorca pieśni i nasłuchiwanie świata – to wszystko charakteryzuje Angela Gaber+Trio. To muzyka dla poszukiwaczy i koneserów, pełna improwizacji, przetworzonych nawiązań. Z pewnością zaspokoi gusta zarówno folkowych zakapiorów jak i miłośników alternatywnych brzmień. Dajcie się porwać opowieściom i brzmieniom wyczarowanym przez Angelę i jej towarzyszy. Proste, naturalne i autentyczne. Ich po prostu nie mogło zabraknąć na naszym Festiwalu!

Słuchaj Angeli Gaber

Joryj Kloc @ Duża Scena
Lip 9@9:00 pm – 11:20 pm

W Gorajcu zrealizowali teledysk do utworu "Oj siadaj, siadaj" podbijając serca niewieście i pokazując po raz kolejny swój nieokiełznany temperament. Ukraiński skład niepowtarzalych scenicznych rozrabiaków z pewnością po raz kolejny wciągnie w żywioł niepowtarzalnych rytmów.

To świetnie określa eksperymentalna, wbuchową mieszankę - skład żywiołowych pełnych energii muzyków, jak i ich repertuar, w którym to nie brakuje tradycyjnych ukraińskich brzmień, któym "nowe życie" dają instrumenty bęben huculski, lira korbowa, altówka i gitara.

Teatr Cieni Dyw @ Duża Scena
Lip 9@10:00 pm – 10:30 pm

Na scenie wisi na wpół przezroczysta tkanina. Światło gaśnie i robi się zupełnie ciemno. Zaczyna się gra. Gra światła i cieni. Czarodziejskie kobiece działa bawią się z widzami i wabią ich. Razem z męskimi torsami tworzą całość. Dyw - teatr cieni  i świata, a prócz tego idei, ciekawych osób, utalentowanych aktorów, zacisznej atmosfery.

Nazwa pochodzi od starosłowiańskiego boga Dywa, który symbolizuje męski początek kosmosu, światła.

Teatr założyli w 1982 r. Oleksij i Liudmiła Alioszkinowie we wsi Bukatynka niedaleko Winnicy. Od 2009 roku teatrem kieruje we Lwowie Daria Alioszkina.

DJ Krzaku @ Stodoła
Lip 9@11:30 pm – Lip 10@1:30 am

Mistrz konsolety znad Buga, znawca etnicznych dźwięków i legenda polskich sound-systemów....

... DJ Krzaku (Selecta Arrbusto) zagra w naszej Stodole 9 lipca!

Ten człowiek współpracował z Jackiem Kleyffem i Sidneyem Polakiem, tworzył Zjednoczenie Sound System i grał z setkami gwiazd z Polski i zagranicy.

Lip
10
nie
Warsztaty introligatorskie @ Stodoła
Lip 10@9:30 am – 10:30 am
Warsztaty introligatorskie @ Stodoła

Warsztaty tworzenia własnego exlibrisu.

Świat linorytu wyciąga pomocną dłoń, a my będziemy mu towarzyszyć.

Organizacja dzięki Miejskiej Bibliotece w Cieszanowie.

Papieroplastyka @ Stodoła
Lip 10@10:00 am – 11:00 am
Papieroplastyka @ Stodoła
Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem masy papierowej oraz wszelkich dobrodziejstw natury.
Wykonywanie rzeźb, naczyń, biżuterii i innych fantazyjnych przedmiotów.
Rajd rowerowy + koncert Swady
Lip 10@10:00 am – 12:00 am
Rajd rowerowy + koncert Swady

Rajd rowerowy do Cieszanowa połączony z koncertem Swady w cerkwi w Cieszanowie.

Spacer z Zielarzem dla najmłodszych @ Wyjście sprzed Dużej Sceny
Lip 10@10:00 am – 12:00 pm
Spacer z Zielarzem dla najmłodszych @ Wyjście sprzed Dużej Sceny

Zbyszek, gorajecki leśnik i zielarz, znawca wszystkich ścieżek i roślin, pokaże najmłodszym festiwalowiczom okolice wsi i opowie o roztoczańskiej florze i faunie.

Spływ Kajakowy
Lip 10@10:00 am – 1:00 pm

Spływ kajakami po Tanwi.

Własny dojazd na miejsce spływu.

Warsztaty gry na digeridoo @ Mała Scena
Lip 10@10:00 am – 12:00 pm
Warsztaty gry na digeridoo @ Mała Scena

Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów.

Osoby grające wykazują: większą koncentracje (związane jest to z lepszym dotlenieniem mózgu), zmieszają się problemy z bezsennością oraz z chrapaniem sama gra na tym instrumencie wpływa na wiele innych właściwości o których można dowiedzieć się na zajęciach lub spotkaniu autorskim.

Warsztaty gry na didgeridoo skierowane są do osób w wieku od 6+.

Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów.

Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.

Zajęcia poprowadzi Maciej Lubaś który zajmuje się grą oraz wyrobem didgeridoo od 2004r. Współpracował już z zespołami Tombas oraz Zinioni, założyciel zespołu DRON.

Dzieciowioska @ Dzieciowioska
Lip 10@11:00 am – 6:00 pm

Wielka integracja dla dzieciaków: pląsy i zabawy. Cały dzień zabaw dla Waszych pociech pod opieką naszych animatorek.

Zajęcia plastyczne : gniotki, filcowanie, recyklingowe zwierzęta, ekologiczne instrumenty, konkurencje rodzinne np. wyścigi w workach, rzucanie do celu, hulahop, sztafeta; zabawy z chustą animacyjną, stare gry, malowanie twarzy, malowanie eko-worków i toreb, bitwa wodna na balony, KIMY - gra zmysłów, pokaz baniek, robienie własnych różdżek, zabawy sportowe, rzucanie do celu, kręgle, gry wielkoformatowe (twister, Chińczyk, gry przyrodnicze), pokaz nocny baniek.

Rajd samochodami do granic Galicji + koncert Swady i wystawa @ zbiórka pod Dużą Sceną
Lip 10@11:00 am – 2:45 pm

Wycieczka samochodowa z przewodnikiem po terenie granicznym Galicji. Atrakcjami wycieczki będzie głównie zwiedzanie cerkwi: w Cieszanowie, Ułazowie, Moszczanicy, Cewkowie, Starym Dzikowie oraz dwa wydarzenia zorganizowane specjalnie dla potrzeb rajdu: krótki koncert zespołu Swada w odnowionej cerkwi w Cieszanowie i wystawa fotografii kamiennych krzyży w cerkwi w Starym Dzikowie, która "zagrała" podczas kręcenia filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Trasa przejezdna dla samochodów osobowych. Drogi mają bardzo dobrą asfaltową nawierzchnię, ruch minimalny.

Planowana trasa - Gorajec – Cieszanów - Folwarki - Niemstów - Ułazów - Moszczanica – Cewków – Stary Dzików i powrót przez Nowy Dzików - Pierożki (nieistniejąca wioska) - Niemstów - Cieszanów - Gorajec.

Warsztaty twórców z Lubaczowa – I seria
Lip 10@11:00 am – 12:00 pm
Warsztaty twórców z Lubaczowa - I seria

Stowarzyszenie Twórców Ludowych z Lubaczowa zaprezentuje swoje wyroby, a także przeprowadzi warsztaty z:

  • tworzenia kwiatów z bibuły,
  • rzeźby,
  • wiązania makramy.
Wiejski Teatr Forum @ Stodoła
Lip 10@12:00 pm – 2:00 pm

Wystawienie spektaklu przygotowanego przez grupę warsztatową pod kierownictwem Oli Chodasz w formule teatru-dramy. Tematem przedstawienia będą problemy związane z pochodzeniem ze wsi.

Teatr Forum- to metoda prowokująca do dyskusji i dająca możliwość grupowej pracy nad trudnymi sytuacjami, ich przyczynami i rozwiązaniami. Teatr Forum powstał jako wyraz buntu przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji na poziomie jednostkowym i społecznym

 

Muneira – taniec galicyjski @ Mała Scena
Lip 10@2:00 pm – 3:00 pm
Muneira - taniec galicyjski @ Mała Scena

Przybyła z hiszpańskiej Galicji Lucia będzie uczyć galicyjskiego tańca muneira.

Warsztaty Twórców Ludowych z Lubaczowa – II seria @ Stodoła
Lip 10@2:00 pm – 3:00 pm

Stowarzyszenie Twórców Ludowych z Lubaczowa zaprezentuje swoje wyroby, a także przeprowadzi warsztaty z:

  • tworzenia kwiatów z bibuły,
  • rzeźby,
  • wiązania makramy.
Bajki Dziadka Olka @ Stodoła
Lip 10@2:30 pm – 3:00 pm
Bajki Dziadka Olka @ Stodoła

Opowiadacz z Przytyk Dziadek Olek, jak na każdym Folkowisku, opowie swoje bajki.

Niezapominajka – Zespół śpiewaczy Cieszanów @ Stodoła
Lip 10@3:00 pm – 4:00 pm

Dzień zespołów roztoczańskich rozpocznie zespół śpiewaczy z Cieszanowa - Niezapominajka.

Pokaz premierowy „Dzień na Roztoczu Hyperlaps” i film dokumentalny o cerkwi w Radrużu + Przedpremiera regionalnego ebooka @ Stodoła
Lip 10@4:00 pm – 4:30 pm

Pierwszy film, to produkcja autorstwa Krystiana Kłysewicza z muzyką Marcina Kłysewicza, pierwszy eksperyment w którym podjął próbę zagięcia nie tylko czasu ale i przestrzeni na podstawie kilku miejsc w Horyńcu - Zdroju, Lubaczowie, Narolu i Cieszanowie.


Drugi film o Radrużu, to krótki dokument trwający około 15min. Pani Janina, przewodniczka, zgodziła się opowiedzieć o cerkwi - robi to w barwny sposób co doskonale uzupełnia obraz w filmie, lub na odwrót - to obraz uzupełnia opowieść.
- Nie pokazujemy wszystkiego w filmie, z nadzieją że pozostanie lekki niedosyt. Film jest wykonany klasyczną techniką filmową z dodatkowymi ujęciami wykonanymi techniką poklatkową. Do tego autorska muzyka mojej produkcji - mówi Marcin Kłysewicz, autor filmu, który w ramach telewizji internetowej Refleksja TV tworzy tego typu produkcje. Tym razem mamy na Folkowisku premierę filmów, producentów znanych w internecie filmów o Bieszczadach braci Kłysewiczów.

radruz

Pierwszy w regionie ebook historyczny, to opracowanie Grzegorza Ciećki na temat powstania wsi Nowiny Horynieckie. Wioskę tą dotknęły wszelkie nieszczęścia, zaczynając od napadów tatarskich, po okresowe epidemie. Na terenie wsi miejsce miały duże bitwy w czasach I Wojny, kiedy to wieś znów spłonęła, tak jak po najazdach Tatarów, potem II Wojna i znów zniszczenie wsi przez Niemców. Do tegomagiczne miejsce z tragiczną hostoria wątek związany z Żydami z Nowin i mordem Cyganów przez Niemców. Na koniec, wyludnioną wieś pod koniec wojny do końca zniszczyła UPA.

Jednocześnie na terenie wsi miejsce miały zdarzenia niezwykłe. W siedemnastym wieku miało tam miejsce objawienie Maryjne i dziś jest to jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w regionie. W lasach znajduje się też grupa kamieni, uważana za miejsce pogańskiego kultu, nazywanego "Roztoczańskim Stonehenge".

Unikalnie zaznaczone we wsi było też zniesienie pańszczyzny. Zaprezentowane zostaną też wszystkie kamienne krzyże ze wsi.

Podczas Folkowiska będzie można wysłuchać skróconej wersji historii Nowin Horynieckich i poznamy datę premiery pierwszego w historii regionu ebooka historycznego.

Tak się śpiewa dziś po galicyjsku – warsztaty śpiewu @ Mała Scena
Lip 10@4:00 pm – 6:00 pm
Warsztaty śpiewu dla wszystkich - dowiemy się nie tylko, co śpiewano na terenach dawnej Galicji polskiej, ale także jak to zaśpiewać, żeby pieśni te mogły wybrzmieć raz jeszcze!
I to w jak najbardziej naturalny sposób dla dzisiejszego mieszkańca tych terenów. Przyjdź ze swoim głosem, nie musisz umieć śpiewać, wystarczy, że mówisz. Resztę dopracujemy podczas warsztatu.
Hiszpańskie bajki @ Stodoła
Lip 10@4:40 pm – 5:00 pm
Hiszpańskie bajki @ Stodoła

opowie Lucia z Galicii.

Występ Zespołu Kresy i Niespodzianka @ Stodoła
Lip 10@5:00 pm – 6:00 pm

Zespół Kresy z Lubaczowa i Niespodzianka z Krowicy.

Kapela Pawlaki z Cieszanowa @ Stodoła
Lip 10@6:30 pm – 7:30 pm

Kapela Pawlaki z Cieszanowa zaprezentuje lwowskie piosenki.

Orkiestra ze Zdziłowic @ Stodoła
Lip 10@7:30 pm – 10:15 pm

Zróżnicowany repertuar orkiestry, jak również jej doświadczenie sceniczne zapewnią wspaniały poziom zabawy dla roztańczonych Gości Folkowiska. Bądźcie czujni i pracujcie nad kondycją, bo przed Wami spora atrakcja! Wszystko za sprawą Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, która niezmiennie do 1932 roku bawi swoich słuchaczy.

Słuchaj Orkiestry Dętej ze Zdziłowic

Tadirindum – koncert i warsztaty tańca @ Stodoła
Lip 10@8:00 pm – 10:15 pm

Od transowych mazurków, przez żywiołowe polki po spokojne sztajerki i walczyki.

Kapela gra tradycyjną muzykę taneczną głównie z rejonu dawnej Galicji: Podkarpacia, Małopolski i Roztocza.

Koncert będzie połączony z warsztatami tańca tradycyjnego prowadzonych przez Arkadiusza Szałatę.

Słuchaj Tadirindum

Dżem-seszyn – muzykowanie po gorajecku @ Mała Scena
Lip 10@11:30 pm – Lip 11@12:30 am

Na Małej Scenie każdego wieczora znajdzie się miejsce dla każdego muzyka. Będzie grać, jak każdy chce.