Program Festiwalu Folkowisko

Program wstępny. Większość atrakcji dodamy w najbliższym czasie.

Lip
13
czw
Bajki łemkowskie Anny Chabros Piłat (film)
Lip 13@7:00 pm – 7:15 pm
Renata Karwacka – Cudne Manowce
Lip 13@7:15 pm – 7:45 pm
Koncert konkursowy Nowe Źródła 2017
Lip 13@7:45 pm – 8:45 pm

Wystąpią: Oreada, Addhrai, Krajka. Komisja konkursowa wybierze najlepszy zespół.

Vuraj @ Stodoła
Lip 13@9:00 pm – 10:00 pm

W muzyczną podróż do krainy białoruskiej mitologii oraz słowiańskiego folkloru zaprasza Vuraj (bałt-słow. "Ur" - morze, indoirań. "ray"- szczęście i płodność, z poleskiej "vuraj" - wyraj).
Zespół powstał w 2010 roku w Mińsku. Muzycy eksperymentują z pieśniami ludowymi, które zbierają podczas wyjazdów do różnych części Białorusi. Obecnie są jednym z najbardziej aktywnych i najciekawszych zespołów na białoruskiej scenie folkowej.

RAIDHO TEAM – ER – człowiek, który stworzył się sam na 13 stron
Lip 13@10:15 pm – 10:45 pm

"ER” to opowieść o tym, czego zdołaliśmy się nauczyć dzięki przyjaźni: że człowiek, któremu narzuca się formę nie jest w stanie funkcjonować. Tylko moment, gdy zbierzemy siły, odwagę i wolę, by wyrwać się wszystkiemu, co jest nam narzucane, co próbuje nas stworzyć, wyrzeźbić, namalować sprawia, że JESTEŚMY obecni w pełny sposób życiu.

Potańcówka z Teofilem
Lip 13@10:45 pm – 11:45 pm

Potańcówka z Teofilem z Katowic, laureatem Nowych Źródeł 2016. Wspierać go będzie Katarzyna Chodoń.

Nocny pokaz filmu Kapelmistrze
Lip 13@11:45 pm – Lip 14@1:00 am

KAPEL MISTRZE to film muzyczny, będący przekrojowym portretem środowiska zajmującego się muzyką tradycyjną, a także folkową. Projekt opiera się na fabularyzowanych klipach filmowych z udziałem takich zespołów jak: Chłopcy Kontra Basia, Kapela Ze Wsi Warszawa, Kompania Prusinowski, Infidelis, Kapela Brodów, Kapela Maliszy, Adam Strug, Sutari, Tęgie Chłopy i Zawołany Skład Weselny.

Lip
14
pt
Jarmark Cudów
Lip 14 całodniowy

Jarmark Cudów to prezentacja niezwykłości, zazwyczaj odręcznie tworzonych. Rękodzieło i lokalne smakołyki zaprezentują i wystawią do zakupu artyści, twórcy i rolnicy.

Spacer po eko-szlaku
Lip 14@11:00 am – 1:00 pm
Spacer po eko-szlaku

Gorajecki eko-szlak to wspaniała przygoda, pełna roślin i zwierząt.
Długość trasy: 2km, Czas: 1h
Przygody: hotele dla owadów, budki lęgowe, żerowiska bobrów, ptasia oaza i echo punkt.

Spływ Kajakowy
Lip 14@12:00 pm – 4:00 pm

Spływ kajakami po Tanwi.

Własny dojazd na miejsce spływu.

Do źródeł Różanca – wycieczka rowerowa
Lip 14@1:00 pm – 5:00 pm
Do źródeł Różanca - wycieczka rowerowa

Atrakcje trasy: roztoczańskie pejzaże, leśne trasy, historie kamiennych krzyży, które będziemy mijać po drodze, cerkiew w Łówczy, jedna z najciekawszych świątyń w regionie, odwiedzimy też kapliczkę na źródełku - Śniłówkę, gdzie poznamy jej niezwykłą historię. Przejazd do Płazowa i do źródeł Różańca, magicznego uroczyska, gdzie swoje źródła ma strumień Różaniec, tam też zwiedzimy teren po nieistniejących wsiach: Kuryje, Grochy i Żuki. Przejazd do Rudy Różanieckiej i powrót do Gorajca. Trasa o charakterze rekreacyjnym i religijnym.

Prowadzi Grzegorz Ciećka

Wieczór Opowieści: Tomasz Róg
Lip 14@6:30 pm – 7:00 pm
Wieczór Opowieści: Marek Tuszewicki – Żydowska medycyna ludowa
Lip 14@7:00 pm – 7:30 pm
Na wykład ten składać się będzie charakterystyka żydowskiej medycyny ludowej XIX/XX w. i jej najważniejszych elementów, a całość ukazana zostanie przez pryzmat jej związków z kulturą słowiańszczyzny.
Wieczór Opowieści: Weronika Gogola @ Mała Scena
Lip 14@7:30 pm – 8:00 pm

Opowieść o dzieciństwie w latach 90., wsi, rodzinie, tajemnicy i śmierci. Brawurowy debiut literacki. Weronika Gogola - urodzona w 1988 r. w Nowym Sączu. Wyrastała w Olszynach, którym to postanowiła poświęcić swój debiut prozatorski. Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego. Skończyła Ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiut jest wyrazem wdzięczności za wszystko, co dała jej Ojcowizna. Konsekwentnie buduje swoją Córowiznę.

Wieczór Opowieści: Michał Tragarz @ Mała Scena
Lip 14@8:00 pm – 8:30 pm

Michał Tragarz, twórca Opowieści w drodze, opowie między innymi jak Bóg wspólnie z Szatanem tworzyli świat – i właściwie dlaczego się pokłócili, co zrobić, gdy twoja dziewczyna okazuje się być wiedźmą i kim są mawki i czuhajstry.

Karolina Cicha – Koncert Tatarski @ Duża Scena
Lip 14@9:00 pm – 10:00 pm

W piątkową noc, na czarnym koniu powędrujemy w niezwykłą muzyczną podróż przez stepy, kulturę i historię Tatarów. Gorajecką noc wypełnią dźwięki kobzy, stepowego dotara, archaiczne skale azjatyckich stepów oraz turecko brzmiące melodie krymskotatarskie.

Koncert laureata Nowych Źródeł @ Duża Scena
Lip 14@10:30 pm – 11:00 pm

Koncert zespołu, który wybierze komisja spośród występujących w czwartek finalistów konkursu.

Lemko Bluegrass Band @ Duża Scena
Lip 14@11:00 pm – Lip 15@12:00 am

Przybywają by ukołysać, rozbujać nas dźwiękami urodzonymi z osobliwego ożenku tradycji łemkowskiego i amerykańskiego folku. Posłuchajcie co wyniknie z połączenia łemkowskiego bluegrass, karpackiego bluesa & Western swingu…

Sviatyj @ Mała Scena
Lip 14@11:45 pm – Lip 15@1:00 am

Trudno o bardziej tajemniczy mariaż niż połączenie dzikiego wschodu z dzikim zachodem... Brzmi intrygująco? SVIATYJ to chyba jeden z najbardziej tajemniczych muzyków na scenie folkowej, łączący z powodzeniem melancholijny blues, wybujałe country i słowiańską kulturę.

Lip
15
sob
Jarmark Cudów
Lip 15 całodniowy

Jarmark Cudów to prezentacja niezwykłości, zazwyczaj odręcznie tworzonych. Rękodzieło i lokalne smakołyki zaprezentują i wystawią do zakupu artyści, twórcy i rolnicy.

Warsztaty – Galicyjskie deseczki @ Stodoła
Lip 15 całodniowy

Warsztaty malowania deseczek w galicyjskie ornamenty. Wytwór można zabrać ze sobą!

Warsztaty gry na digeridoo @ Mała Scena
Lip 15 całodniowy
Warsztaty gry na digeridoo @ Mała Scena

Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów.

Osoby grające wykazują: większą koncentracje (związane jest to z lepszym dotlenieniem mózgu), zmieszają się problemy z bezsennością oraz z chrapaniem sama gra na tym instrumencie wpływa na wiele innych właściwości o których można dowiedzieć się na zajęciach lub spotkaniu autorskim.

Warsztaty gry na didgeridoo skierowane są do osób w wieku od 6+.

Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów.

Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.

Zajęcia poprowadzi Maciej Lubaś który zajmuje się grą oraz wyrobem didgeridoo od 2004r. Współpracował już z zespołami Tombas oraz Zinioni, założyciel zespołu DRON.

Warsztaty wycinanki Darii Alioszkiny @ Stodoła
Lip 15 całodniowy
Warsztaty wycinanki Darii Alioszkiny @ Stodoła

Co można zrobić składając papier w różne sposoby? Najprostsze i najpiękniejsze dzieła. To tradycyjna sztuka polskiej i ukraińskiej wsi.

Daria Alioszkina nauczy robienia wyrywanek - najdawniejszego rodzaju wycinanki, dzieciaki i dorośli będą mogli wykonać pocztówkę ozdobioną wycinanką lub wycinankę-obrazek: motyla, lwa czy aniołka.

Tworzenie wycinanek rozwija motorykę, myślenie przestrzenne i gust artystyczny.

 

Spacer po eko-szlaku
Lip 15@11:00 am – 1:00 pm
Spacer po eko-szlaku

Gorajecki eko-szlak to wspaniała przygoda, pełna roślin i zwierząt.
Długość trasy: 2km, Czas: 1h
Przygody: hotele dla owadów, budki lęgowe, żerowiska bobrów, ptasia oaza i echo punkt.

Spływ Kajakowy
Lip 15@12:00 pm – 4:00 pm

Spływ kajakami po Tanwi.

Własny dojazd na miejsce spływu.

Roztocze – pokaz strojów i koncert
Lip 15@6:45 pm – 7:45 pm

Wielopokoleniowa grupa prezentuje zwyczaje, pieśni i muzykę okolic Tomaszowa Lubelskiego. Za swój główny cel postawili sobie zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą i tradycją, co widać szczególnie w radości, z jaką gra grupa młodzieżowa.

Li Gai Farandoulaire
Lip 15@7:45 pm – 8:30 pm

Francuska grupa  przybywa na Folkowisko prosto z Marsylii, gdzie już od ponad 50 lat jej członkowie próbują podtrzymać odchodząca w niepamięć tradycję dawnej prowansalskiej muzyki i tańców.

Agnieszka Banaś z zespołem
Lip 15@8:30 pm – 9:45 pm

Agnieszkę Banaś można usłyszeć i zobaczyć jako aktorkę-śpiewaczkę w spektaklach („Preludium Słowiańskie”, „Alchemia światła”, „Aujourdui'hui c'etait mon anniversaire”). W kręgach tańców tradycyjnych Agnieszka jest znana m.in. z projektu „Na Zachód od Kielc”. Zawodowo uczy obcokrajowców mówić, pisać i właśnie śpiewać po polsku.

Na gorajeckiej scenie gościła już krakowskim projektem śpiewaczym „Strojone”.
Teraz powraca w nasze progi z zespołem wzbogacającym jej pieśni w około-jazzowy, trochę-bluesowy i nieco-punkowy aranż. Tradycyjne pieśni nie tylko polskie rozbrzmiewają więc przy współbrzmieniu harmonijki ustnej, fletu i bębnów (Oskar Rapacki), kontrabasu (Łukasz Sikora), trąbki i akordeonu (Jacek Świst) oraz perkusji (Kuba Jagiełowicz). Serdecznie polecamy i zapraszamy!

Panivalkova
Lip 15@10:00 pm – 11:15 pm
Lirwak – premierowy koncert
Lip 15@11:15 pm – Lip 16@12:15 am

Lirwak - zespół założony przez lwowskich muzyków Olesia Kowala i Hordija Starukha zaprezentuje się po raz pierwszy jakiejkolwiek publiczności! Tego jeszcze u nas nie było!

Lip
16
nie
Jarmark Cudów
Lip 16 całodniowy

Jarmark Cudów to prezentacja niezwykłości, zazwyczaj odręcznie tworzonych. Rękodzieło i lokalne smakołyki zaprezentują i wystawią do zakupu artyści, twórcy i rolnicy.

Spływ Kajakowy
Lip 16@11:00 am – 3:00 pm

Spływ kajakami po Tanwi.

Własny dojazd na miejsce spływu.

Wyprawa samochodowa po Ziemi Lubaczowskiej
Lip 16@12:00 pm – 3:00 pm
Gwoździe wyprawy: cerkiew w Chotylubiu, cerkwiswisko w Podemszczyźnie, Rezerwat Jedlina, Kresowa Osada, Podlesie i ślady kolonizacji józefińskiej - zbór ewangelicki, pastorówka i cmentarz ewangelicki, Huta Kryształowa i opowieści o krysztale lubaczowskim, Sieniawka i historia leśniczego Dyhdalewicza, krzyże kamienne w Lisich Jamach, Muzeum Kresów a w nim cenna ikona gorajecka.
(prowadzi Grzegorz Ciećka).
Janki – koncert publiczności
Lip 16@9:00 pm – 10:00 pm

Z akordeonem, gitarami, ze skrzypcami pod pachą, i instrumentami perkusyjnymi - nowe pokolenie miłośników ludowego brzmienia znowu zagra i zaśpiewa w chutorze! Dużą scenę zdobyli szturmem właśnie dzięki Wam wygrywając I. miejsce w ankiecie publiczności! Szóstka młodych adeptów folkowych rytmów pochodzi z Jarocina, gdzie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. Połączyli swoje siły w roku 2014 i już mają za sobą wiele przygód i triumfów na swej muzycznej drodze.

Tadirindum
Lip 16@10:00 pm – 11:45 pm

Kapela gra tradycyjną muzykę taneczną głównie z rejonu dawnej Galicji: Podkarpacia, Małopolski i Roztocza. Repertuar stanowią zarówno spokojne sztajerki i walczyki, żywiołowe polki i oberki. Kapela wykorzystuje stare melodie i teksty wiejskich muzykantów.